Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för historiska studier

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för historiska studier
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Eklandagatan 86, 412 61 Göteborg

Webbplats: www.historiskastudier.gu.se
Epost: historia@gu.se

Prefekt: Helene Whittaker

Om enheten

Från och med 1 januari 2009 är ämnena antikens kultur och samhällsliv, arkeologi och historia samlade i en institution – institutionen för historiska studier. Vid institutionen erbjuds även kurser i arkivvetenskap, ett kandidatprogram i guidekunskap samt ett kandidatprogram om kulturarv. Det är också här du läser lärarutbildningen i historia.

Läs mer: Våra ämnen

Institutionen finns fr.o.m. 15 aug 2017 i tillfälliga lokaler på Eklandagatan 86. Detta medan Humanisten byggs om. Våren 2020 flyttar institutionen tillbaks till nya Humanisten.

 

Senaste publikationer

Conclusion: Anthropocentric Historical Ecology, Applied Archaeology, and the Future of a Usable Past
Christian Isendahl, Daryl Stump
The Oxford Handbook of Historical Ecology and Applied Archaeology / edited by Christian Isendahl and Daryl Stump , New York, Oxford University Press, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Introduction: Reviving Past Technologies
Daryl Stump, Christian Isendahl
The Oxford Handbook of Historical Ecology and Applied Archaeology / edited by Christian Isendahl and Daryl Stump , New York, Oxford University Press, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Beyond Rhetoric: Towards a Framework for an Applied Historical Ecology of Urban Planning
Paul Sinclair, Christian Isendahl, Stephan Barthel
The Oxford Handbook of Historical Ecology and Applied Archaeology / edited by Christian Isendahl and Daryl Stump , New York, Oxford University Press, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Hydrosocial becomings: Evolutionary perspectives on water assemblages and Maya kingship
Johan Normark
Deleuze and Evolutionary Theory / edited by Michael James Bennett, Tano S. Posteraro, Edinburgh, Edinburgh University Press, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

The Oxford Handbook of Historical Ecology and Applied Archaeology
Christian Isendahl, Daryl Stump
New York, N.Y., Oxford University Press, Samlingsverk 2019
Samlingsverk

Introduction: Approaches and Applications
Daryl Stump, Christian Isendahl
The Oxford Handbook of Historical Ecology and Applied Archaeology, Oxford, Oxford University Press, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Introduction: The Construction of the Present through the Reconstruction of the Past
Daryl Stump, Christian Isendahl
The Oxford Handbook of Historical Ecology and Applied Archaeology, Oxford, Oxford University Press, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Introduction: Bridging the Past and Present
Christian Isendahl, Daryl Stump
The Oxford Handbook of Historical Ecology and Applied Archaeology, Oxford, Oxford University Press, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Growing the Precolumbian Maya Social-Ecological System from the Bottom Up
Scott Heckbert, Christian Isendahl, Joel D. Gunn, Simon Brewer, Vernon L. Scarborough et al.
The Oxford Handbook of Historical Ecology and Applied Archaeology, Oxford, Oxford University Press, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Applied Perspectives on Precolumbian Maya Water Management Systems: What are the Insights for Water Security?
Christian Isendahl, Vernon L. Scarborough, Joel D. Gunn, Nicholas P. Dunning, Scott L. Fedick et al.
The Oxford Handbook of Historical Ecology and Applied Archaeology, Oxford, Oxford University Press, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Personer

Visar 1 - 50 av 107

Namn Titel Telefon E-post
Persson, Lennart K Professor emeritus 031-786 4577
von Scheele, Adam Institutionsadministratör 031-786 3544 adam.von.scheele@history.gu.se
Strömberg, Agneta Universitetslektor, antikens kultur och samhällsliv 031-786 4918 agneta.stromberg@class.gu.se
Macane, Aija Doktorand, arkeologi aija.macane@gu.se
Andreeff, Alexander Doktorand, arkeologi 031-786 4610 alexander.andreeff@archaeology.gu.se
Gustafsson, Anders Universitetslektor, arkeologi 031-786 4905 anders.gustafsson@archaeology.gu.se
Ottosson, Anders Universitetslektor, historia 031-786 4610 anders.ottosson@history.gu.se
Simonsen, Anders Studievägledare 031-786 5526 anders.simonsen@history.gu.se
Synnestvedt, Anita Forskare, arkeologi 031-786 4907 anita.synnestvedt@archaeology.gu.se
Andersson, Ann-Sofie Doktorand, historia 031-786 6764 ann-sofie.andersson@gu.se
Gustavsson, Anna Doktorand, arkeologi anna.gustavsson@gu.se
Nykvist Thorsson, Anna Doktorand, arkeologi anna.nykvist.thorsson@gu.se
Locke, Anna Doktorand, historia 031-786 5291 anna.r.locke@gu.se
Nitenberg, Annelie Doktorand, arkeologi annelie.nitenberg@gu.se
Pihl, Annika Forskarutbildningsadministratör 031-786 6840 annika.pihl@class.gu.se
Magnusdottir, Audur Universitetslektor, historia 031-786 4626 audur.magnusdottir@history.gu.se
Rotbain, Avigail Doktorand, historia avigail.rotbain@gu.se
Schulz Paulsson, Bettina Postdoktor, arkeologi 031-786 4517 bettina.schulz.paulsson@gu.se
Sjöberg, Birgitta Universitetslektor birgitta.sjoberg.2@gu.se
Holmberg, Carl Universitetslektor, historia 031-786 4513 carl.holmberg@history.gu.se
Bertilsson, Catarina Forskare, biträdande, arkeologi 031-786 6767 catarina.bertilsson@archaeology.gu.se
Sandström, Cecilia Doktorand, antikens kultur och samhällsliv 031-786 4615 cecilia.sandstrom@gu.se
Leijonhufvud, Charlotte Forskare, historia charlotte.leijonhufvud@gu.se
Ahlberger, Christer Professor, historia 031-786 4504 christer.ahlberger@history.gu.se
Isendahl, Christian Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 4656 christian.isendahl@gu.se
Reimann, Christina Postdoktor, historia christina.reimann@gu.se
Hansen, Christine Forskare, historia 031-786 2827 christine.hansen@gu.se
Hess, Cordelia Universitetslektor cordelia.hess@gu.se
Larsson, Daniel Forskare, historia 031-786 5948 daniel.larsson@history.gu.se
Zackrisson, Daniel Doktorand, historia daniel.zackrisson@gu.se
Sukhino-Khomenko, Denis Doktorand denis.sukhino-khomenko@gu.se
Price, Douglas Forskare douglas.price@gu.se
Melnikova, Elena Gästforskare elena.melnikova@gu.se
Nordbladh, Elisabeth Professor emerita, Arkeologi elisabeth.nordbladh@archaeology.gu.se
Hallberg, Erik Forskare, historia 031-786 2827 erik.hallberg@history.gu.se
Andersson, Eva Universitetsadjunkt, historia 031-786 4171 eva.andersson@history.gu.se
Solemsli, Fredrik Doktorand, antikens kultur och samhällsliv fredrik.solemsli@gu.se
Norstein, Frida Espolin Doktorand, arkeologi frida.espolin.norstein@gu.se
Wikström, Frida Projektadministratör frida.wikstrom@gu.se
Wikström, Frida Doktorand, historia frida.wikstrom@gu.se
Simeone, Gian Giuseppe Programsamordnare gian.giuseppe.simeone@gu.se
Malmstedt, Göran Professor, historia 031-786 4508 goran.malmstedt@history.gu.se
Karlsson, Håkan Professor, arkeologi 031-786 5256 hakan.karlsson@archaeology.gu.se
Markusson Winkvist, Hanna Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 5962 hanna.winkvist@history.gu.se
Lunden, Helene Ekonomiadministratör 031-786 4385 helene.lunden@history.gu.se
Whittaker, Helene Professor, Prefekt 031-786 4514 helene.whittaker@gu.se
Alexandersson, Henrik Doktorand, arkeologi 031-786 5988 henrik.alexandersson@archaeology.gu.se
Boman, Henrik Universitetslektor henrik.boman@gu.se
Janson, Henrik Universitetslektor, Proprefekt 031-786 5287 henrik.janson@history.gu.se
Palmsköld, Hugo Administrativ chef, inst 031-786 5346 hugo.palmskold@gu.se

Visar 1 - 50 av 107

Visar 1 - 10 av 1632

2019

Conclusion: Anthropocentric Historical Ecology, Applied Archaeology, and the Future of a Usable Past
Christian Isendahl, Daryl Stump
The Oxford Handbook of Historical Ecology and Applied Archaeology / edited by Christian Isendahl and Daryl Stump , New York, Oxford University Press, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Introduction: Reviving Past Technologies
Daryl Stump, Christian Isendahl
The Oxford Handbook of Historical Ecology and Applied Archaeology / edited by Christian Isendahl and Daryl Stump , New York, Oxford University Press, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Beyond Rhetoric: Towards a Framework for an Applied Historical Ecology of Urban Planning
Paul Sinclair, Christian Isendahl, Stephan Barthel
The Oxford Handbook of Historical Ecology and Applied Archaeology / edited by Christian Isendahl and Daryl Stump , New York, Oxford University Press, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Hydrosocial becomings: Evolutionary perspectives on water assemblages and Maya kingship
Johan Normark
Deleuze and Evolutionary Theory / edited by Michael James Bennett, Tano S. Posteraro, Edinburgh, Edinburgh University Press, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

The Oxford Handbook of Historical Ecology and Applied Archaeology
Christian Isendahl, Daryl Stump
New York, N.Y., Oxford University Press, Samlingsverk 2019
Samlingsverk

Introduction: Approaches and Applications
Daryl Stump, Christian Isendahl
The Oxford Handbook of Historical Ecology and Applied Archaeology, Oxford, Oxford University Press, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Introduction: The Construction of the Present through the Reconstruction of the Past
Daryl Stump, Christian Isendahl
The Oxford Handbook of Historical Ecology and Applied Archaeology, Oxford, Oxford University Press, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Introduction: Bridging the Past and Present
Christian Isendahl, Daryl Stump
The Oxford Handbook of Historical Ecology and Applied Archaeology, Oxford, Oxford University Press, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Growing the Precolumbian Maya Social-Ecological System from the Bottom Up
Scott Heckbert, Christian Isendahl, Joel D. Gunn, Simon Brewer, Vernon L. Scarborough et al.
The Oxford Handbook of Historical Ecology and Applied Archaeology, Oxford, Oxford University Press, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Applied Perspectives on Precolumbian Maya Water Management Systems: What are the Insights for Water Security?
Christian Isendahl, Vernon L. Scarborough, Joel D. Gunn, Nicholas P. Dunning, Scott L. Fedick et al.
The Oxford Handbook of Historical Ecology and Applied Archaeology, Oxford, Oxford University Press, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Visar 1 - 10 av 1632

Sidansvarig: Helene Whittaker|Sidan uppdaterades: 2017-08-10
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?