Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för historiska studier

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för historiska studier
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Eklandagatan 86, 412 61 Göteborg
Besöksadress: Eklandagatan 86, 412 61 Göteborg

Fax: 031-786 4456
Webbplats: www.historiskastudier.gu.se
Epost: historia@gu.se

Prefekt: Helene Whittaker

Om enheten

Från och med 1 januari 2009 är ämnena Antikens kultur och samhällsliv, Arkeologi och Historia samlade i en institution – Institutionen för historiska studier. Vid institutionen erbjuds även kurser i arkivvetenskap samt ett kandidatprogram om kulturarv. Det är också här du läser lärarutbildningen i historia.

Läs mer: våra ämnen

Institutionen finns fr.o.m. 15 aug 2017 i tillfälliga lokaler på Eklandagatan 86. Detta medan Humanisten byggs om. Våren 2020 flyttar institutionen tillbaks till nya Humanisten.

 

Senaste publikationer

Familjejordbruk utan familjer? Syskonjordbruk på svensk landsbygd
Martin Dackling
Bebyggelseshistorisk tidskrift, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

De ilandflutna : om begravningspraktik och minneskultur i Bohusläns kustbygder efter Skagerrakslaget 1916
Henrik Alexandersson
Sjöhistorisk årsbok. Sverige och första världskriget : maritima perspektiv / redaktörer: Mirja Arnshav och Andreas Linderoth, Lund, Historiska media, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Transforming the Rocks - Time and Rock Art in Bohuslän, Sweden
Christian Horn, Potter Rich
European Journal of Archaeology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Combat and ritual — Wear analysis on metal halberds from the Danish Isles and the Cimbrian Peninsula
Christian Horn
Journal of Archaeological Science: Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

La arqueología contemporánea y la Crisis de los Misiles
Håkan Karlsson
Procesos regionales y locales de la Revolución Cubana, La Habana, Instituto de Historia de Cuba, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

‘Material Life Histories of the Missile Crisis (1962): Cuban Examples of a Soviet Nuclear Missile Hangar and US Marston Mats’.
Anders Gustafsson, Javier Iglesias Camargo, Håkan Karlsson, Gloria M. Miranda Gonzalez
Journal of Contemporary Archaeology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The New Swedish Cyprus Expedition 2016: Excavations at Hala Sultan Tekke (The Söderberg Expedition)
Peter M. Fischer, Teresa Bürge
Opuscula. Annual of the Swedish Institutes at Athens and Rome, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mellan fromhet och vidskepelse: Materialitet och religiositet i det efterreformatoriska Sverige
Terese Zachrisson
Göteborg, Univ., Institutionen för historiska studier, Doktorsavhandling 2017
Doktorsavhandling

Personer

Visar 1 - 50 av 124

Namn Titel Telefon E-post
Persson, Lennart K Professor emeritus 031-786 4577
Johansson, Linnéa Doktorand, antikens kultur och samhällsliv
von Scheele, Adam Institutionsadministratör 031-786 3544 adam.von.scheele@history.gu.se
Strömberg, Agneta Universitetslektor, antikens kultur och samhällsliv 031-786 4918 agneta.stromberg@class.gu.se
Macane, Aija Doktorand, arkeologi aija.macane@gu.se
Andreeff, Alexander Doktorand, arkeologi 031-786 4610 alexander.andreeff@archaeology.gu.se
Al Khabour, Anas Forskare anas.al.khabour.2@gu.se
Gustafsson, Anders Universitetslektor, arkeologi 031-786 4905 anders.gustafsson@archaeology.gu.se
Ottosson, Anders Universitetslektor, historia 031-786 4610 anders.ottosson@history.gu.se
Simonsen, Anders Studievägledare 031-786 5526 anders.simonsen@history.gu.se
Nilsen, Eva Andrine Doktorand, arkeologi andrine.nilsen@gu.se
Synnestvedt, Anita Forskare, arkeologi 031-786 4907 anita.synnestvedt@archaeology.gu.se
Andersson, Ann-Sofie Doktorand, historia 031-786 6764 ann-sofie.andersson@gu.se
Gustavsson, Anna Doktorand, arkeologi anna.gustavsson@gu.se
Nykvist Thorsson, Anna Doktorand, arkeologi anna.nykvist.thorsson@gu.se
Locke, Anna Doktorand, historia 031-786 5291 anna.r.locke@gu.se
Wessman, Anna Doktorand, arkeologi anna.wessman@gu.se
Nitenberg, Annelie Doktorand, arkeologi annelie.nitenberg@gu.se
Magnusdottir, Audur Universitetslektor, historia 031-786 4626 audur.magnusdottir@history.gu.se
Rotbain, Avigail Doktorand, historia avigail.rotbain@gu.se
Schulz Paulsson, Bettina Postdoktor, arkeologi 031-786 4517 bettina.schulz.paulsson@gu.se
Sjöberg, Birgitta Universitetslektor birgitta.sjoberg.2@gu.se
Planck, Brita Universitetslektor brita.planck@history.gu.se
Holmberg, Carl Universitetslektor, historia 031-786 4513 carl.holmberg@history.gu.se
Bertilsson, Catarina Forskare bitr, arkeologi 031-786 6767 catarina.bertilsson@archaeology.gu.se
Köljing, Cecilia Kommunikatör 0701-412164 cecilia.koljing@gu.se
Sandström, Cecilia Doktorand, antikens kultur och samhällsliv 031-786 4615 cecilia.sandstrom@gu.se
Leijonhufvud, Charlotte Forskare, historia charlotte.leijonhufvud@gu.se
Ahlberger, Christer Professor, historia 031-786 4504 christer.ahlberger@history.gu.se
Horn, Christian Universitetslektor christian.horn@gu.se
Isendahl, Christian Universitetslektor, arkeologi 031-786 4656 christian.isendahl@gu.se
Reimann, Christina Postdoktor, historia christina.reimann@gu.se
Hansen, Christine Forskare, historia 031-786 2827 christine.hansen@gu.se
Hess, Cordelia Universitetslektor cordelia.hess@gu.se
Larsson, Daniel Forskare, historia 031-786 5948 daniel.larsson@history.gu.se
Zackrisson, Daniel Doktorand, historia daniel.zackrisson@gu.se
Sukhino-Khomenko, Denis Doktorand denis.sukhino-khomenko@gu.se
Price, Douglas Forskare douglas.price@gu.se
Nordbladh, Elisabeth Professor emerita, Arkeologi elisabeth.nordbladh@archaeology.gu.se
Nordström, Emma Doktorand, arkeologi emma.nordstrom@gu.se
Hallberg, Erik Forskare, historia 031-786 2827 erik.hallberg@history.gu.se
Andersson, Eva Universitetsadjunkt, historia 031-786 4171 eva.andersson@history.gu.se
Solemsli, Fredrik Doktorand, antikens kultur och samhällsliv fredrik.solemsli@gu.se
Norstein, Frida Espolin Doktorand, arkeologi frida.espolin.norstein@gu.se
Wikström, Frida Doktorand frida.wikstrom@gu.se
Simeone, Gian Giuseppe Projektkoordinator gian.giuseppe.simeone@gu.se
Malmstedt, Göran Professor, historia 031-786 4508 goran.malmstedt@history.gu.se
Nilsson Schönborg, Göte Doktorand, arkeologi gote.nilsson.schonborg@history.gu.se
Karlsson, Håkan Professor, arkeologi 031-786 5256 hakan.karlsson@archaeology.gu.se
Markusson Winkvist, Hanna Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 5962 hanna.winkvist@history.gu.se

Visar 1 - 50 av 124

Visar 1 - 10 av 1393

2017

Familjejordbruk utan familjer? Syskonjordbruk på svensk landsbygd
Martin Dackling
Bebyggelseshistorisk tidskrift, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

De ilandflutna : om begravningspraktik och minneskultur i Bohusläns kustbygder efter Skagerrakslaget 1916
Henrik Alexandersson
Sjöhistorisk årsbok. Sverige och första världskriget : maritima perspektiv / redaktörer: Mirja Arnshav och Andreas Linderoth, Lund, Historiska media, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Transforming the Rocks - Time and Rock Art in Bohuslän, Sweden
Christian Horn, Potter Rich
European Journal of Archaeology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Combat and ritual — Wear analysis on metal halberds from the Danish Isles and the Cimbrian Peninsula
Christian Horn
Journal of Archaeological Science: Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

La arqueología contemporánea y la Crisis de los Misiles
Håkan Karlsson
Procesos regionales y locales de la Revolución Cubana, La Habana, Instituto de Historia de Cuba, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

‘Material Life Histories of the Missile Crisis (1962): Cuban Examples of a Soviet Nuclear Missile Hangar and US Marston Mats’.
Anders Gustafsson, Javier Iglesias Camargo, Håkan Karlsson, Gloria M. Miranda Gonzalez
Journal of Contemporary Archaeology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The New Swedish Cyprus Expedition 2016: Excavations at Hala Sultan Tekke (The Söderberg Expedition)
Peter M. Fischer, Teresa Bürge
Opuscula. Annual of the Swedish Institutes at Athens and Rome, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mellan fromhet och vidskepelse: Materialitet och religiositet i det efterreformatoriska Sverige
Terese Zachrisson
Göteborg, Univ., Institutionen för historiska studier, Doktorsavhandling 2017
Doktorsavhandling

Visar 1 - 10 av 1393

Sidansvarig: Cecilia Köljing|Sidan uppdaterades: 2017-08-10
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?