Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för historiska studier

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för historiska studier
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg

Webbplats: www.historiskastudier.gu.se
Epost: historia@gu.se

Prefekt: Henrik Janson

Om enheten

Från och med 1 januari 2009 är ämnena antikens kultur och samhällsliv, arkeologi och historia samlade i en institution – institutionen för historiska studier. Vid institutionen erbjuds även kurser i arkivvetenskap, ett kandidatprogram i guidekunskap samt ett kandidatprogram om kulturarv. Det är också här du läser lärarutbildningen i historia.

Läs mer: Våra ämnen

 

Senaste publikationer

Weaving in Bronze Age Italy: the Case of the Terramare settlement at Montale
Serena Sabatini
The Textile Revolution in Bronze Age Europe / edited by Serena Sabatini, Sophie Bergerbrant., Cambridge, Cambridge University Press, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Textile Production and Specialisation in Bronze Age Europe
Serena Sabatini, Sophie Bergerbrant
The Textile Revolution in Bronze Age Europe: Production, Specialisation, Consumption / edited by Serena Sabatini, Sophie Bergerbrant., Cambridge, Cambridge University Press, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Wool Textiles in the Early Nordic Bronze Age: Local or Traded?
Sophie Bergerbrant
The Textile Revolution in Bronze Age Europe: Production, Specialisation, Consumption / edited by Serena Sabatini, Sophie Bergerbrant., Cambridge, Cambridge University Press, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

The Weight of History: Visual Narratives for an Autobiographic Archaeology (under publication)
Maria Maria T. Starzmann, Leila Papoli-Yazdi
Journal of contemporary archaeology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Shadows of pain
Leila Papoli-Yazdi
book: Archaeologies of Totalitarianism, Authoritarianism, and Repression: Dark Modernities , Palgrave MacMillan, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Unfinished Narratives: Some Remarks on the Archaeology of Contemporary Past in Iran
Maryam Dezhamkhooy, Leila Papoli-Yazdi
Archaeological Dialogues, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Eliter och nätverk i fejder och krig
Lars Hermanson
Middelalder. Krig og konflikt, 1100-1300, red. Knut Arstad. Forsvarmuseets småskrift nr. 50, Kapitel i rapport 2019
Kapitel i rapport

Personer

Visar 1 - 50 av 102

Namn Titel Telefon E-post
Persson, Lennart K Professor emeritus 031-786 4577
von Scheele, Adam Institutionsadministratör 031-786 3544 adam.von.scheele@history.gu.se
Macane, Aija Doktorand, arkeologi aija.macane@gu.se
Andreeff, Alexander Doktorand, arkeologi 031-786 4610 alexander.andreeff@archaeology.gu.se
Gustafsson, Anders Universitetslektor, Proprefekt 031-786 4905 anders.gustafsson@archaeology.gu.se
Ottosson, Anders Universitetslektor, historia 031-786 6774 anders.ottosson@history.gu.se
Simonsen, Anders Studievägledare 031-786 5526 svl@history.gu.se
Synnestvedt, Anita Forskare, arkeologi 031-786 4907 anita.synnestvedt@archaeology.gu.se
Olausson, Ann-Sofie Lovisa Doktorand, historia 031-786 6764 ann-sofie.olausson@gu.se
Gustavsson, Anna Doktorand, arkeologi anna.gustavsson@gu.se
Nykvist Thorsson, Anna Doktorand, arkeologi anna.nykvist.thorsson@gu.se
Locke, Anna Doktorand, historia 031-786 5291 anna.r.locke@gu.se
Nitenberg, Annelie Doktorand, Doktor Arkeologi annelie.nitenberg@gu.se
Pihl, Annika Forskarutbildningsadministratör 031-786 6840 annika.pihl@class.gu.se
Magnusdottir, Audur Universitetslektor, historia 031-786 4626 audur.magnusdottir@history.gu.se
Schulz Paulsson, Bettina Forskare, arkeologi 031-786 4517 bettina.schulz.paulsson@gu.se
Holmberg, Carl Universitetslektor, historia 031-786 4513 carl.holmberg@history.gu.se
Sandström, Cecilia Doktorand, antikens kultur och samhällsliv 031-786 4615 cecilia.sandstrom@gu.se
Leijonhufvud, Charlotte Forskare, historia charlotte.leijonhufvud@gu.se
Ahlberger, Christer Professor, historia christer.ahlberger@history.gu.se
Horn, Christian Forskare christian.horn@gu.se
Isendahl, Christian Universitetslektor 031-786 4656 christian.isendahl@gu.se
Hansen, Christine Forskare, historia 031-786 2827 christine.hansen@gu.se
Hess, Cordelia Universitetslektor cordelia.hess@gu.se
Larsson, Daniel Forskare, historia 031-786 5948 daniel.larsson@history.gu.se
Sukhino-Khomenko, Denis Doktorand denis.sukhino-khomenko@gu.se
Price, Douglas Forskare douglas.price@gu.se
Nordbladh, Elisabeth Professor emerita, Arkeologi elisabeth.nordbladh@archaeology.gu.se
Meijer, Ellen Forskare, biträdande ellen.meijer@gu.se
Hallberg, Erik Forskare, historia 031-786 2827 erik.hallberg@history.gu.se
Andersson, Eva Universitetsadjunkt, historia 031-786 4171 eva.andersson@history.gu.se
Solemsli, Fredrik Doktorand, antikens kultur och samhällsliv fredrik.solemsli@gu.se
Norstein, Frida Espolin Doktorand, arkeologi frida.espolin.norstein@gu.se
Wikström, Frida Forskare, Doktor frida.wikstrom@gu.se
Simeone, Gian Giuseppe Programsamordnare gian.giuseppe.simeone@gu.se
Malmstedt, Göran Professor, historia 031-786 4508 goran.malmstedt@history.gu.se
Karlsson, Håkan Professor, arkeologi 031-786 5256 hakan.karlsson@archaeology.gu.se
Ahlberger Le Deunff, Hélène Projektassistent helene.ahlberger.le.deunff@gu.se
Lunden, Helene Ekonomiadministratör 031-786 4385 helene.lunden@history.gu.se
Whittaker, Helene Professor, antikens kultur och samhällsliv 031-786 4514 helene.whittaker@gu.se
Alexandersson, Henrik Doktorand, arkeologi 031-786 5988 henrik.alexandersson@archaeology.gu.se
Boman, Henrik Universitetslektor henrik.boman@gu.se
Boman, Henrik Universitetslektor henrik.boman@gu.se
Janson, Henrik Universitetslektor, Prefekt 031-786 5287 henrik.janson@history.gu.se
Östenberg, Ida Universitetslektor, antikens kultur och samhällsliv ida.ostenberg@class.gu.se
Wiman, Ingela Universitetslektor ingela.wiman@class.gu.se
Andersson, Irene Forskare irene.andersson.4@gu.se
Fälth, Jennie Ekonom 031-786 4983 jennie.falth@gu.se
Högström Berntson, Jenny Projektsamordnare 031-786 4409 jenny.hogstrom@gu.se
Ling, Johan Professor, arkeologi 031-786 2974 johan.ling@archaeology.gu.se

Visar 1 - 50 av 102

Visar 1 - 10 av 1881

2020

Weaving in Bronze Age Italy: the Case of the Terramare settlement at Montale
Serena Sabatini
The Textile Revolution in Bronze Age Europe / edited by Serena Sabatini, Sophie Bergerbrant., Cambridge, Cambridge University Press, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Textile Production and Specialisation in Bronze Age Europe
Serena Sabatini, Sophie Bergerbrant
The Textile Revolution in Bronze Age Europe: Production, Specialisation, Consumption / edited by Serena Sabatini, Sophie Bergerbrant., Cambridge, Cambridge University Press, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Wool Textiles in the Early Nordic Bronze Age: Local or Traded?
Sophie Bergerbrant
The Textile Revolution in Bronze Age Europe: Production, Specialisation, Consumption / edited by Serena Sabatini, Sophie Bergerbrant., Cambridge, Cambridge University Press, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

The Weight of History: Visual Narratives for an Autobiographic Archaeology (under publication)
Maria Maria T. Starzmann, Leila Papoli-Yazdi
Journal of contemporary archaeology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Shadows of pain
Leila Papoli-Yazdi
book: Archaeologies of Totalitarianism, Authoritarianism, and Repression: Dark Modernities , Palgrave MacMillan, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Unfinished Narratives: Some Remarks on the Archaeology of Contemporary Past in Iran
Maryam Dezhamkhooy, Leila Papoli-Yazdi
Archaeological Dialogues, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2019

Portus Augusti Ostiensis: its port and people
Lena Larsson Lovén, Madelaine Miller
Il Mediterraneo e la storia III. Documentantdo città portuali, Documenting port cities, Capri 9-11 maj 2019., Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

4000 years at Siriusgatan - The creation of a public space, using heritage and archaeology for inclusion and the future
Anita Synnestvedt
Abstract book, 25th Annual Meeting of the European Association of Archaeologists- Beyond paradigms. 4-7 September, 2019, Bern, Bern, European Association of Archaeologists, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 1 - 10 av 1881

Sidansvarig: Katarina Tullia von Sydow|Sidan uppdaterades: 2019-03-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?