Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för historiska studier

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för historiska studier
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Eklandagatan 86, 412 61 Göteborg

Webbplats: www.historiskastudier.gu.se
Epost: historia@gu.se

Prefekt: Helene Whittaker

Om enheten

Från och med 1 januari 2009 är ämnena antikens kultur och samhällsliv, arkeologi och historia samlade i en institution – institutionen för historiska studier. Vid institutionen erbjuds även kurser i arkivvetenskap, ett kandidatprogram i guidekunskap samt ett kandidatprogram om kulturarv. Det är också här du läser lärarutbildningen i historia.

Läs mer: Våra ämnen

Institutionen finns fr.o.m. 15 aug 2017 i tillfälliga lokaler på Eklandagatan 86. Detta medan Humanisten byggs om. Hösten 2020 flyttar institutionen tillbaks till nya Humanisten.

 

Senaste publikationer

The population history of northeastern Siberia since the Pleistocene
M. Sikora, V. V. Pitulko, V. C. Sousa, M. E. Allentoft, L. Vinner et al.
Nature, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Lagman Lum - en gammal god hedning i Västergötland
Thomas Lindkvist
Cecilia Ljung &al (eds) Tidens landskap. En vänbok till Anders Andrén, Lund, Nordic Academic Press, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Social formation and collapse in the Tisza-Maros region: dating the Maros Group and its Late Bronze Age successors
J. M. O'Shea, G. Parditka, A. Nicodemus, Kristian Kristiansen, Karl-Göran Sjögren et al.
Antiquity, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Editorial
Sophie Bergerbrant, Alison Klevnäs
Current Swedish Archaeology, Inledande text i tidskrift 2019
Inledande text i tidskrift

Reflections of the Anglo-Saxon lay élite in the law codes (7–11th centuries)
Denis Sukhino-Khomenko
Svenska historikermötet 2019, May 9th, 2019, Växjö , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Advertising and the Rule of Law. Law in Representation of Insurance in Late 19th Century Netherlands
Christina Reimann
V. Massimo Minale/V. Amorosi (eds), History of Law and Other Humanities: Views of the Legal World Across the Time, Madrid, Carlos III University of Madrid, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Environment and Landscapes of Latin America’s Past
Vernon L. Scarborough, Christian Isendahl, Samantha Fladd
Global Perspectives on Long Term Community Resource Management, edited by Ludomir R. Lozny and Thomas McGovern, Cham, Springer, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Revisiting the <Egtvedt girl>
Sophie Bergerbrant
Arkeologi og kulturhistorie fra norskekysten til Østersjøen. Festskrift til professor Birgitta Berglund / Editors Ragnhild Berge & Merete Moe Henriksen, Trondheim, Museumsforlaget, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Forest-Walks – An Intangible Heritage in Movement A Walk-and-Talk-Study of a social practice tradition
Margaretha Häggström, Anita Synnestvedt
Landscapes: the Journal of the International Centre for Landscape and Language, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Tracking Five Millennia of Horse Management with Extensive Ancient Genome Time Series
A. Fages, K. Hanghoj, N. Khan, C. Gaunitz, A. Seguin-Orlando et al.
Cell, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 102

Namn Titel Telefon E-post
Persson, Lennart K Professor emeritus 031-786 4577
von Scheele, Adam Institutionsadministratör 031-786 3544 adam.von.scheele@history.gu.se
Macane, Aija Doktorand, arkeologi aija.macane@gu.se
Andreeff, Alexander Doktorand, arkeologi 031-786 4610 alexander.andreeff@archaeology.gu.se
Gustafsson, Anders Universitetslektor, arkeologi 031-786 4905 anders.gustafsson@archaeology.gu.se
Ottosson, Anders Universitetslektor, historia 031-786 4610 anders.ottosson@history.gu.se
Simonsen, Anders Studievägledare 031-786 5526 svl@history.gu.se
Synnestvedt, Anita Forskare, arkeologi 031-786 4907 anita.synnestvedt@archaeology.gu.se
Andersson, Ann-Sofie Doktorand, historia 031-786 6764 ann-sofie.andersson@gu.se
Gustavsson, Anna Doktorand, arkeologi anna.gustavsson@gu.se
Nykvist Thorsson, Anna Doktorand, arkeologi anna.nykvist.thorsson@gu.se
Locke, Anna Doktorand, historia 031-786 5291 anna.r.locke@gu.se
Nitenberg, Annelie Doktorand, Doktor Akeologi annelie.nitenberg@gu.se
Pihl, Annika Forskarutbildningsadministratör 031-786 6840 annika.pihl@class.gu.se
Magnusdottir, Audur Universitetslektor, historia 031-786 4626 audur.magnusdottir@history.gu.se
Schulz Paulsson, Bettina Forskare, arkeologi 031-786 4517 bettina.schulz.paulsson@gu.se
Holmberg, Carl Universitetslektor, historia 031-786 4513 carl.holmberg@history.gu.se
Sandström, Cecilia Doktorand, antikens kultur och samhällsliv 031-786 4615 cecilia.sandstrom@gu.se
Leijonhufvud, Charlotte Forskare, historia charlotte.leijonhufvud@gu.se
Ahlberger, Christer Professor, historia 031-786 4504 christer.ahlberger@history.gu.se
Horn, Christian Forskare christian.horn@gu.se
Isendahl, Christian Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 4656 christian.isendahl@gu.se
Reimann, Christina Postdoktor, historia christina.reimann@gu.se
Hansen, Christine Forskare, historia 031-786 2827 christine.hansen@gu.se
Hess, Cordelia Universitetslektor cordelia.hess@gu.se
Larsson, Daniel Forskare, historia 031-786 5948 daniel.larsson@history.gu.se
Sukhino-Khomenko, Denis Doktorand denis.sukhino-khomenko@gu.se
Price, Douglas Forskare douglas.price@gu.se
Nordbladh, Elisabeth Professor emerita, Arkeologi elisabeth.nordbladh@archaeology.gu.se
Meijer, Ellen Forskare, biträdande ellen.meijer@gu.se
Hallberg, Erik Forskare, historia 031-786 2827 erik.hallberg@history.gu.se
Andersson, Eva Universitetsadjunkt, historia 031-786 4171 eva.andersson@history.gu.se
Solemsli, Fredrik Doktorand, antikens kultur och samhällsliv fredrik.solemsli@gu.se
Norstein, Frida Espolin Doktorand, arkeologi frida.espolin.norstein@gu.se
Wikström, Frida Forskare, Doktor frida.wikstrom@gu.se
Simeone, Gian Giuseppe Programsamordnare gian.giuseppe.simeone@gu.se
Malmstedt, Göran Professor, historia 031-786 4508 goran.malmstedt@history.gu.se
Karlsson, Håkan Professor, arkeologi 031-786 5256 hakan.karlsson@archaeology.gu.se
Markusson Winkvist, Hanna Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 5962 hanna.winkvist@history.gu.se
Lunden, Helene Ekonomiadministratör 031-786 4385 helene.lunden@history.gu.se
Whittaker, Helene Professor, Prefekt 031-786 4514 helene.whittaker@gu.se
Alexandersson, Henrik Doktorand, arkeologi 031-786 5988 henrik.alexandersson@archaeology.gu.se
Boman, Henrik Universitetslektor henrik.boman@gu.se
Janson, Henrik Universitetslektor, Proprefekt 031-786 5287 henrik.janson@history.gu.se
Östenberg, Ida Forskare, antikens kultur och samhällsliv ida.ostenberg@class.gu.se
Fälth, Jennie Ekonom 031-786 4983 jennie.falth@gu.se
Högström Berntson, Jenny Projektsamordnare 031-786 4409 jenny.hogstrom@gu.se
Ling, Johan Professor, arkeologi 031-786 2974 johan.ling@archaeology.gu.se
Thorelli, Johanna Doktorand, historia johanna.thorelli@gu.se
Karlsson, Johnny Administratör 031-786 5516 johnny.karlsson@history.gu.se

Visar 1 - 50 av 102

Visar 1 - 10 av 1756

2019

The population history of northeastern Siberia since the Pleistocene
M. Sikora, V. V. Pitulko, V. C. Sousa, M. E. Allentoft, L. Vinner et al.
Nature, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Lagman Lum - en gammal god hedning i Västergötland
Thomas Lindkvist
Cecilia Ljung &al (eds) Tidens landskap. En vänbok till Anders Andrén, Lund, Nordic Academic Press, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Social formation and collapse in the Tisza-Maros region: dating the Maros Group and its Late Bronze Age successors
J. M. O'Shea, G. Parditka, A. Nicodemus, Kristian Kristiansen, Karl-Göran Sjögren et al.
Antiquity, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Editorial
Sophie Bergerbrant, Alison Klevnäs
Current Swedish Archaeology, Inledande text i tidskrift 2019
Inledande text i tidskrift

Reflections of the Anglo-Saxon lay élite in the law codes (7–11th centuries)
Denis Sukhino-Khomenko
Svenska historikermötet 2019, May 9th, 2019, Växjö , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Advertising and the Rule of Law. Law in Representation of Insurance in Late 19th Century Netherlands
Christina Reimann
V. Massimo Minale/V. Amorosi (eds), History of Law and Other Humanities: Views of the Legal World Across the Time, Madrid, Carlos III University of Madrid, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Environment and Landscapes of Latin America’s Past
Vernon L. Scarborough, Christian Isendahl, Samantha Fladd
Global Perspectives on Long Term Community Resource Management, edited by Ludomir R. Lozny and Thomas McGovern, Cham, Springer, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Revisiting the <Egtvedt girl>
Sophie Bergerbrant
Arkeologi og kulturhistorie fra norskekysten til Østersjøen. Festskrift til professor Birgitta Berglund / Editors Ragnhild Berge & Merete Moe Henriksen, Trondheim, Museumsforlaget, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Forest-Walks – An Intangible Heritage in Movement A Walk-and-Talk-Study of a social practice tradition
Margaretha Häggström, Anita Synnestvedt
Landscapes: the Journal of the International Centre for Landscape and Language, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Tracking Five Millennia of Horse Management with Extensive Ancient Genome Time Series
A. Fages, K. Hanghoj, N. Khan, C. Gaunitz, A. Seguin-Orlando et al.
Cell, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1756

Sidansvarig: Katarina Tullia von Sydow|Sidan uppdaterades: 2019-03-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?