Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för historiska studier

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för historiska studier
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 412 55 Göteborg

Webbplats: www.historiskastudier.gu.se
Epost: historia@gu.se

Prefekt: Henrik Janson

Om enheten

Från och med 1 januari 2009 är ämnena antikens kultur och samhällsliv, arkeologi och historia samlade i en institution – institutionen för historiska studier. Vid institutionen erbjuds även kurser i arkivvetenskap, ett kandidatprogram i guidekunskap samt ett kandidatprogram om kulturarv. Det är också här du läser lärarutbildningen i historia.

Läs mer: Våra ämnen

 

Senaste publikationer

Weaving in Bronze Age Italy: the Case of the Terramare settlement at Montale
Serena Sabatini
The Textile Revolution in Bronze Age Europe / edited by Serena Sabatini, Sophie Bergerbrant., Cambridge, Cambridge University Press, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Textile Production and Specialisation in Bronze Age Europe
Serena Sabatini, Sophie Bergerbrant
The Textile Revolution in Bronze Age Europe: Production, Specialisation, Consumption / edited by Serena Sabatini, Sophie Bergerbrant., Cambridge, Cambridge University Press, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Wool Textiles in the Early Nordic Bronze Age: Local or Traded?
Sophie Bergerbrant
The Textile Revolution in Bronze Age Europe: Production, Specialisation, Consumption / edited by Serena Sabatini, Sophie Bergerbrant., Cambridge, Cambridge University Press, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

The Weight of History: Visual Narratives for an Autobiographic Archaeology (under publication)
Maria Maria T. Starzmann, Leila Papoli-Yazdi
Journal of contemporary archaeology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Shadows of pain
Leila Papoli-Yazdi
book: Archaeologies of Totalitarianism, Authoritarianism, and Repression: Dark Modernities , Palgrave MacMillan, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Unfinished Narratives: Some Remarks on the Archaeology of Contemporary Past in Iran
Maryam Dezhamkhooy, Leila Papoli-Yazdi
Archaeological Dialogues, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Eliter och nätverk i fejder och krig
Lars Hermanson
Middelalder. Krig og konflikt, 1100-1300, red. Knut Arstad. Forsvarmuseets småskrift nr. 50, Kapitel i rapport 2019
Kapitel i rapport

Personer

Visar 1 - 50 av 102

Namn Titel Telefon E-post
Adams, Jonathan Forskare jonathan.adams@gu.se
Ahlberger, Christer Professor, historia christer.ahlberger@history.gu.se
Ahlberger Le Deunff, Hélène Projektassistent helene.ahlberger.le.deunff@gu.se
Alexandersson, Henrik Doktorand, arkeologi 031-786 5988 henrik.alexandersson@archaeology.gu.se
Andersson, Eva Universitetsadjunkt, historia 031-786 4171 eva.andersson@history.gu.se
Andersson, Irene Forskare irene.andersson.4@gu.se
Andreeff, Alexander Doktorand, arkeologi 031-786 4610 alexander.andreeff@archaeology.gu.se
Axelsson, Tony Universitetslektor, arkeologi 031-786 1880 tony.axelsson@gu.se
Axelsson, Tony Forskare, arkeologi 031-786 1880 tony.axelsson@gu.se
Bergerbrant, Sophie Forskare, arkeologi 031-786 4501 sophie.bergerbrant@gu.se
Blank, Malou Doktorand, Arkeologi 031-786 1867 malou.blank.backlund@gu.se
Boman, Henrik Universitetslektor henrik.boman@gu.se
Boman, Henrik Universitetslektor henrik.boman@gu.se
Borenberg, Paul Doktorand, historia paul.borenberg@gu.se
Cavallin Aijmer, Maria Utbildningssamordnare, historia 031-786 5132 maria.cavallin@history.gu.se
Cornell, Per Elias Professor, arkeologi 031-786 5987 per.cornell@archaeology.gu.se
Diaz Guardamino, Marta Forskare marta.diaz.guardamino@gu.se
Fischer, Peter Seniorprofessor, arkeologi 031-786 4354 peter@fischerarchaeology.se
Fälth, Jennie Ekonom 031-786 4983 jennie.falth@gu.se
Gulzar, Sidra Forskare, biträdande, arkeologi sidra.gulzar@gu.se
Gustafsson, Anders Universitetslektor, Proprefekt 031-786 4905 anders.gustafsson@archaeology.gu.se
Gustavsson, Anna Doktorand, arkeologi anna.gustavsson@gu.se
Göransson, Kristian Universitetslektor 031-786 3717 kristian.goransson@gu.se
Hallberg, Erik Forskare, historia 031-786 2827 erik.hallberg@history.gu.se
Hansen, Christine Forskare, historia 031-786 2827 christine.hansen@gu.se
Hansson, Lars Universitetslektor lars.hansson.2@gu.se
Hermanson, Lars Professor 031-786 4512 lars.hermanson@history.gu.se
Hess, Cordelia Universitetslektor cordelia.hess@gu.se
Hjørungdal, Tove Professor, arkeologi 031-786 5266 tove.hjorungdal@archaeology.gu.se
Holm, Poul Professor, gäst poul.holm@gu.se
Holmberg, Carl Universitetslektor, historia 031-786 4513 carl.holmberg@history.gu.se
Horn, Christian Forskare christian.horn@gu.se
Högström Berntson, Jenny Projektsamordnare 031-786 4409 jenny.hogstrom@gu.se
Isendahl, Christian Universitetslektor 031-786 4656 christian.isendahl@gu.se
Jakubec, Pavol Doktorand, historia pavol.jakubec@gu.se
Janson, Henrik Universitetslektor, Prefekt 031-786 5287 henrik.janson@history.gu.se
Jernkrok, Magnus Doktorand, historia magnus.jernkrok@gu.se
Jezierski, Wojtek Universitetslektor 031-786 6774 wojtek.jezierski@gu.se
Johansson, Linda Utbildningsadministratör 031-786 4407 linda.johansson@history.gu.se
Karlsson, Håkan Professor, arkeologi 031-786 5256 hakan.karlsson@archaeology.gu.se
Karlsson, Johnny Administratör 031-786 5516 johnny.karlsson@history.gu.se
Karlsson, Linus Universitetslektor linus.karlsson@history.gu.se
Kristiansen, Kristian Seniorforskare, arkeologi 031-786 4613 kristian.kristiansen@archaeology.gu.se
Lagerlöf Nilsson, Ulrika Forskare, historia 031-786 5262 ulrika.lagerlof.nilsson@history.gu.se
Larsson, Daniel Forskare, historia 031-786 5948 daniel.larsson@history.gu.se
Larsson Lovén, Lena Professor, antikens kultur och samhällsliv 031-786 4659 lena.larsson@class.gu.se
Leijonhufvud, Charlotte Forskare, historia charlotte.leijonhufvud@gu.se
Linde, Martin Universitetslektor, historia 031-786 4502 martin.linde@history.gu.se
Ling, Johan Professor, arkeologi 031-786 2974 johan.ling@archaeology.gu.se
Locke, Anna Doktorand, historia 031-786 5291 anna.r.locke@gu.se

Visar 1 - 50 av 102

Visar 61 - 70 av 1881

2019

'The walls ought to be demolished from the inside': KRUM and the failure of the prison struggle in Sweden in the 1960s and 70s.
Roddy Nilsson
Tidsskrift for kriminalvidenskab, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Middle Neolithic economy in Falbygden, Sweden. Preliminary results from Karleby Logården.
Karl-Göran Sjögren, Tony Axelsson, Maria Vretemark
Müller, Johannes, Martin Hinz, Maria Wunderlich (eds): Megaliths – Societies – Landscapes. Early Monumentality and Social Differentiation in Neolithic Europe,vol2. Proceedings of the international conference »Megaliths – Societies – Landscapes. Early Monumentality and Social Differentiation in Neolithic Europe« (16th–20th June 2015) in Kiel., Bonn, Dr. Rudolf Habelt GmbH, Paper i proceeding 2019
Paper i proceeding

Arkeologi på rappen 2-5: Magnus Ljunge og Maria Persson om krigskirkegårders materialitet
Maria Persson, Magnus Ljunge
Primitive tider Podcast, Arkeologi på rappen, Primitive tider, Övrigt 2019
Övrigt

The Textile Revolution in Bronze Age Europe
Serena Sabatini, Sophie Bergerbrant
Cambridge, Cambridge University Press, Samlingsverk 2019
Samlingsverk

The Transjordanian Jordan Valley in the Late Bronze Age: under Egyptian control?
Peter M. Fischer
Archaeology of the Biblical Worlds Vol. 2: The Late Bronze and Early Iron Ages of Southern Canaan / Aren M. Maeir, Itzhaq Shai, Chris McKinny (Eds.), Berlin/Boston, Walter de Gruyter, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

From farms to firms: rural industrialisation under the “Swedish model” of organised capitalism
Lars Nyström
Ager. Journal of Depopulation and Rural Development Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

El patrimonio cultural en Siria e Iraq: desafíos y esperanzas
Anas Al Khabour
Isimu. Revista sobre Oriente Próximo y Egipto en la Antigüedad, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

"Förord" till Tacitus, "Det kejserliga Rom, Annalerna I-VI, XI-XVI"
Ida Östenberg
Tacitus, "Det kejserliga Rom, Annalerna I-VI, XI-XVI" ; översättning: Bertil Cavallin., Stockholm , Natur & Kultur, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Visar 61 - 70 av 1881

Sidansvarig: Katarina Tullia von Sydow|Sidan uppdaterades: 2019-03-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?