Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för historiska studier

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för historiska studier
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Lundgrensgatan 5, 412 56 Göteborg
Besöksadress: Eklandagatan 86, 412 61 Göteborg

Webbplats: www.historiskastudier.gu.se
Epost: historia@gu.se

Proprefekt: Henrik Janson

Om enheten

Från och med 1 januari 2009 är ämnena antikens kultur och samhällsliv, arkeologi och historia samlade i en institution – institutionen för historiska studier. Vid institutionen erbjuds även kurser i arkivvetenskap, ett kandidatprogram i guidekunskap samt ett kandidatprogram om kulturarv. Det är också här du läser lärarutbildningen i historia.

Läs mer: Våra ämnen

Institutionen finns fr.o.m. 15 aug 2017 i tillfälliga lokaler på Eklandagatan 86. Detta medan Humanisten byggs om. Hösten 2020 flyttar institutionen tillbaks till nya Humanisten.

 

Senaste publikationer

Shadows of pain
Leila Papoli-yazdi
book: Archaeologies of Totalitarianism, Authoritarianism, and Repression: Dark Modernities , Palgrave MacMillan, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Unfinished Narratives: Some Remarks on the Archaeology of Contemporary Past in Iran
Maryam Dezhamkhooy, Leila Papoli-yazdi
Archaeological Dialogues, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Flowers in garbage: material evidence of prostitution in late 19-21th century Iran
Leila Papoli-yazdi, Maryam Dezhamkhooy
Private Lives, Public Histories: An Ethnohistory of the Intimate Past., Lexington Books, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Together and Alone in Allied London: Czechoslovak, Norwegian and Polish Governments-in-Exile, 1940–1945
Pavol Jakubec
International History Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mapping human mobility during the third and second millennia BC in present-day Denmark
Karin M Frei, Sophie Bergerbrant, Karl-Göran Sjögren, Marie Louise Jörkov, Niels Lynnerup et al.
PLoS ONE, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

'The Rhodian Collection at Lund University: An Introduction'
Kristian Göransson
Documenting Ancient Rhodes: Archaeological Expeditions and Rhodian Antiquities, Edited by Stine Schierup, , Aarhus, Aarhus University Press, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

The Invisible Women of Roman Agrarian Work and Economy
Lena Larsson Lovén
Gender, memory and identity in the Roman World, ed. J. Rantala, Amsterdam, Amsterdam University Press, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Una Crisis Mundial desde abajo
Håkan Karlsson, Tomás Diez Acosta
Revista Mexicana de Ciencias Agrícolas, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Elk Heads at Sea: Maritime Hunters and Long-Distance Boat Journeys in Late Stone Age Fennoscandia
Bettina Schulz Paulsson, Christian Isendahl, Fredrik Frykman Markurth
Oxford Journal of Archaeology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 103

Namn Titel Telefon E-post
Adams, Jonathan Forskare jonathan.adams@gu.se
Ahlberger, Christer Professor, historia christer.ahlberger@history.gu.se
Ahlberger Le Deunff, Hélène Projektassistent helene.ahlberger.le.deunff@gu.se
Alexandersson, Henrik Doktorand, arkeologi 031-786 5988 henrik.alexandersson@archaeology.gu.se
Andersson, Eva Universitetsadjunkt, historia 031-786 4171 eva.andersson@history.gu.se
Andersson, Irene Forskare irene.andersson.4@gu.se
Andreeff, Alexander Doktorand, arkeologi 031-786 4610 alexander.andreeff@archaeology.gu.se
Axelsson, Tony Universitetslektor, arkeologi 031-786 1880 tony.axelsson@gu.se
Axelsson, Tony Forskare, arkeologi 031-786 1880 tony.axelsson@gu.se
Bergerbrant, Sophie Forskare, arkeologi 031-786 4501 sophie.bergerbrant@gu.se
Blank, Malou Doktorand, Arkeologi 031-786 1867 malou.blank.backlund@gu.se
Boman, Henrik Universitetslektor henrik.boman@gu.se
Borenberg, Paul Doktorand, historia paul.borenberg@gu.se
Cavallin Aijmer, Maria Utbildningssamordnare, historia 031-786 5132 maria.cavallin@history.gu.se
Cornell, Per Professor, arkeologi 031-786 5987 per.cornell@archaeology.gu.se
Diaz Guardamino, Marta Forskare marta.diaz.guardamino@gu.se
Fischer, Peter Seniorprofessor, arkeologi 031-786 4354 peter@fischerarchaeology.se
Fälth, Jennie Ekonom 031-786 4983 jennie.falth@gu.se
Gulzar, Sidra Forskare, biträdande, arkeologi sidra.gulzar@gu.se
Gustafsson, Anders Universitetslektor, arkeologi 031-786 4905 anders.gustafsson@archaeology.gu.se
Gustavsson, Anna Doktorand, arkeologi anna.gustavsson@gu.se
Göransson, Kristian Universitetslektor kristian.goransson@gu.se
Hallberg, Erik Forskare, historia 031-786 2827 erik.hallberg@history.gu.se
Hansen, Christine Forskare, historia 031-786 2827 christine.hansen@gu.se
Hansson, Lars Universitetslektor lars.hansson.2@gu.se
Hansson, Lars Doktorand, historia lars.hansson@gu.se
Hermanson, Lars Professor, Viceprefekt 031-786 4512 lars.hermanson@history.gu.se
Hess, Cordelia Universitetslektor cordelia.hess@gu.se
Hjørungdal, Tove Professor, arkeologi 031-786 5266 tove.hjorungdal@archaeology.gu.se
Holm, Poul Professor, gäst poul.holm@gu.se
Holmberg, Carl Universitetslektor, historia 031-786 4513 carl.holmberg@history.gu.se
Horn, Christian Forskare christian.horn@gu.se
Högström Berntson, Jenny Projektsamordnare 031-786 4409 jenny.hogstrom@gu.se
Isendahl, Christian Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 4656 christian.isendahl@gu.se
Jakubec, Pavol Doktorand, historia pavol.jakubec@gu.se
Janson, Henrik Universitetslektor, Proprefekt 031-786 5287 henrik.janson@history.gu.se
Jernkrok, Magnus Doktorand, historia magnus.jernkrok@gu.se
Jezierski, Wojtek Universitetslektor 031-786 6774 wojtek.jezierski@gu.se
Johansson, Linda Utbildningsadministratör 031-786 4407 linda.johansson@history.gu.se
Karlsson, Håkan Professor, arkeologi 031-786 5256 hakan.karlsson@archaeology.gu.se
Karlsson, Johnny Administratör 031-786 5516 johnny.karlsson@history.gu.se
Karlsson, Linus Universitetslektor linus.karlsson@history.gu.se
Kristiansen, Kristian Seniorforskare, arkeologi 031-786 4613 kristian.kristiansen@archaeology.gu.se
Lagerlöf Nilsson, Ulrika Forskare, historia 031-786 5262 ulrika.lagerlof.nilsson@history.gu.se
Larsson, Daniel Forskare, historia 031-786 5948 daniel.larsson@history.gu.se
Larsson Lovén, Lena Professor, antikens kultur och samhällsliv 031-786 4659 lena.larsson@class.gu.se
Leijonhufvud, Charlotte Forskare, historia charlotte.leijonhufvud@gu.se
Linde, Martin Universitetslektor, historia 031-786 4502 martin.linde@history.gu.se
Ling, Johan Professor, arkeologi 031-786 2974 johan.ling@archaeology.gu.se
Locke, Anna Doktorand, historia 031-786 5291 anna.r.locke@gu.se

Visar 1 - 50 av 103

Visar 1 - 10 av 1817

2020

Shadows of pain
Leila Papoli-yazdi
book: Archaeologies of Totalitarianism, Authoritarianism, and Repression: Dark Modernities , Palgrave MacMillan, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Unfinished Narratives: Some Remarks on the Archaeology of Contemporary Past in Iran
Maryam Dezhamkhooy, Leila Papoli-yazdi
Archaeological Dialogues, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Flowers in garbage: material evidence of prostitution in late 19-21th century Iran
Leila Papoli-yazdi, Maryam Dezhamkhooy
Private Lives, Public Histories: An Ethnohistory of the Intimate Past., Lexington Books, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

2019

Together and Alone in Allied London: Czechoslovak, Norwegian and Polish Governments-in-Exile, 1940–1945
Pavol Jakubec
International History Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Mapping human mobility during the third and second millennia BC in present-day Denmark
Karin M Frei, Sophie Bergerbrant, Karl-Göran Sjögren, Marie Louise Jörkov, Niels Lynnerup et al.
PLoS ONE, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

'The Rhodian Collection at Lund University: An Introduction'
Kristian Göransson
Documenting Ancient Rhodes: Archaeological Expeditions and Rhodian Antiquities, Edited by Stine Schierup, , Aarhus, Aarhus University Press, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

The Invisible Women of Roman Agrarian Work and Economy
Lena Larsson Lovén
Gender, memory and identity in the Roman World, ed. J. Rantala, Amsterdam, Amsterdam University Press, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Una Crisis Mundial desde abajo
Håkan Karlsson, Tomás Diez Acosta
Revista Mexicana de Ciencias Agrícolas, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Elk Heads at Sea: Maritime Hunters and Long-Distance Boat Journeys in Late Stone Age Fennoscandia
Bettina Schulz Paulsson, Christian Isendahl, Fredrik Frykman Markurth
Oxford Journal of Archaeology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1817

Sidansvarig: Katarina Tullia von Sydow|Sidan uppdaterades: 2019-03-15
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://historiskastudier.gu.se/ominstitutionen/
Utskriftsdatum: 2019-11-17