Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för historiska studier

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för historiska studier
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Eklandagatan 86, 412 61 Göteborg
Besöksadress: Eklandagatan 86, 412 61 Göteborg

Fax: 031-786 4456
Webbplats: www.historiskastudier.gu.se
Epost: historia@gu.se

Prefekt: Helene Whittaker

Om enheten

Från och med 1 januari 2009 är ämnena Antikens kultur och samhällsliv, Arkeologi och Historia samlade i en institution – Institutionen för historiska studier. Vid institutionen erbjuds även kurser i arkivvetenskap samt ett kandidatprogram om kulturarv. Det är också här du läser lärarutbildningen i historia.

Läs mer: våra ämnen

Institutionen finns fr.o.m. 15 aug 2017 i tillfälliga lokaler på Eklandagatan 86. Detta medan Humanisten byggs om. Våren 2020 flyttar institutionen tillbaks till nya Humanisten.

 

Senaste publikationer

La Crisis de Octubre. Nuevas investigaciones
Håkan Karlsson
Taller Crisis de Octubre. 55 Años despues, La Habana, Instituto Superior de Relaciones Internacionales, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Hat, förtvivlan och kärlek: kvinnors dödliga våld under senare delen av 1800-talet
Roddy Nilsson
Historisk Tidskrift, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Swedish burgher's dress in the seventeenth century
Eva I. Andersson
Costume - Journal of the Costume Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Re-theorising mobility and the formation of culture and language among the Corded Ware Culture in Europe
Kristian Kristiansen, Morten E. Allentoft, Karin M. Frei, Rune Iversen, Niels N. Johannsen et al.
Antiquity, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Början för basketboll i Sverige
Lennart K Persson
SVIF-Nytt - medlemsblad för Svenska Idrottshistoriska föreningen, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

På cykelavstånd från Nybro. Dansbanorna (Lunsa)Gärdet och Persmåla Hage samt några av deras mindre konkurrenter.
Lennart K Persson
Hembygdskrönika 2017. Utgiven av Madesjö-Örsjö-Kristvalla Hembygdsförening, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

A Distribution Analysis of the Central Maya Lowlands Ecoinformation Network: Its Rises, Falls, and Changes
Joel D. Gunn, Vernon L. Scarborough, William J. Folan, Christian Isendahl, Arlen F. Chase et al.
Ecology & society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Olivia Ekman, Att släcka ljungeldar
Frida Wikström
Historisk Tidskrift, Recension 2017
Recension

Den lokala migrationen på Gotland: En ögonblicksbild av Fårö 1880
Johannes Daun
Från Gutabygd 2017 : migration, Gotland - en ö i världen. (Årsskrift för den gotländska hembygdsrörelsen). Annika Melin (red.), Visby, Gotlands hembygdsförbunds förlag, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Personer

Visar 1 - 50 av 120

Namn Titel Telefon E-post
Östenberg, Ida Forskare, antikens kultur och samhällsliv ida.ostenberg@class.gu.se
Nyström, Lars Universitetslektor, historia lars.nystrom@history.gu.se
Wessman, Anna Doktorand, arkeologi anna.wessman@gu.se
Potter, Richard Redigerare richard.potter@gu.se
Nordström, Emma Doktorand, arkeologi emma.nordstrom@gu.se
Zackrisson, Daniel Doktorand, historia daniel.zackrisson@gu.se
Tolmacheva, Sophia Doktorand, historia sophia.tolmacheva@gu.se
Malmer, Mari Doktorand, antikens kultur och samhällsliv mari.malmer@gu.se
Selsvold, Irene Doktorand, antikens kultur och samhällsliv irene.selsvold@gu.se
Macane, Aija Doktorand, arkeologi aija.macane@gu.se
Fischer, Peter Seniorprofessor, arkeologi peter@fischerarchaeology.se
Gulzar, Sidra Forskare bitr, arkeologi sidra.gulzar@gu.se
Thorelli, Johanna Doktorand, historia johanna.thorelli@gu.se
Borenberg, Paul Doktorand, historia paul.borenberg@gu.se
Jakubec, Pavol Doktorand, historia pavol.jakubec@gu.se
Solemsli, Fredrik Doktorand, antikens kultur och samhällsliv fredrik.solemsli@gu.se
Norstein, Frida Espolin Doktorand, arkeologi frida.espolin.norstein@gu.se
Dackling, Martin Forskare, historia martin.dackling@history.gu.se
Jernkrok, Magnus Doktorand, historia magnus.jernkrok@gu.se
Nilsen, Eva Andrine Doktorand, arkeologi andrine.nilsen@gu.se
Gustavsson, Anna Doktorand, arkeologi anna.gustavsson@gu.se
Rönnlund, Robin Doktorand, antikens kultur och samhällsliv robin.ronnlund@gu.se
Rotbain, Avigail Doktorand, historia avigail.rotbain@gu.se
Boye, Sveinung Doktorand, historia sveinung.boye@gu.se
Reimann, Christina Postdoktor, historia christina.reimann@gu.se
Palm, Lennart Professor, historia lennart.palm@history.gu.se
Leijonhufvud, Charlotte Forskare, historia charlotte.leijonhufvud@gu.se
Simeone, Gian Giuseppe Projektkoordinator gian.giuseppe.simeone@gu.se
Hansson, Ulf R. Universitetslektor, arkeologi ulf.hansson@gu.se
Stos-Gale, Zofia Anna Forskare zofia.anna.stos-gale@gu.se
Åshede, Linnea Projektadministratör linnea.ashede@gu.se
Sjöberg, Birgitta Universitetslektor birgitta.sjoberg.2@gu.se
Horn, Christian Universitetslektor christian.horn@gu.se
Webb, Lewis Doktorand lewis.webb@gu.se
Planck, Brita Universitetslektor brita.planck@history.gu.se
von Arbin, Staffan Doktorand staffan.arbin@gu.se
Harmel, Mirko Doktorand mirko.harmel.2@gu.se
Sukhino-Khomenko, Denis Doktorand denis.sukhino-khomenko@gu.se
Nilsson Schönborg, Göte Doktorand, arkeologi gote.nilsson.schonborg@history.gu.se
Nitenberg, Annelie Doktorand, arkeologi annelie.nitenberg@gu.se
Nykvist Thorsson, Anna Doktorand, arkeologi anna.nykvist.thorsson@gu.se
Hansson, Lars Doktorand, historia lars.hansson@gu.se
Lövkvist, Linda Doktorand, arkeologi linda.lovkvist@gu.se
Johansson, Linnéa Doktorand, antikens kultur och samhällsliv
Wikström, Frida Doktorand frida.wikstrom@gu.se
Köljing, Cecilia Kommunikatör 0701-412164 cecilia.koljing@gu.se
Blank, Malou Doktorand, Arkeologi 031-786 1867 malou.blank.backlund@gu.se
Axelsson, Tony Universitetslektor, arkeologi 031-786 1880 tony.axelsson@gu.se
Axelsson, Tony Forskare, arkeologi 031-786 1880 tony.axelsson@gu.se
Hallberg, Erik Forskare, historia 031-786 2827 erik.hallberg@history.gu.se

Visar 1 - 50 av 120

Visar 1 - 10 av 1340

2017

La Crisis de Octubre. Nuevas investigaciones
Håkan Karlsson
Taller Crisis de Octubre. 55 Años despues, La Habana, Instituto Superior de Relaciones Internacionales, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Hat, förtvivlan och kärlek: kvinnors dödliga våld under senare delen av 1800-talet
Roddy Nilsson
Historisk Tidskrift, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Swedish burgher's dress in the seventeenth century
Eva I. Andersson
Costume - Journal of the Costume Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Re-theorising mobility and the formation of culture and language among the Corded Ware Culture in Europe
Kristian Kristiansen, Morten E. Allentoft, Karin M. Frei, Rune Iversen, Niels N. Johannsen et al.
Antiquity, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Början för basketboll i Sverige
Lennart K Persson
SVIF-Nytt - medlemsblad för Svenska Idrottshistoriska föreningen, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

På cykelavstånd från Nybro. Dansbanorna (Lunsa)Gärdet och Persmåla Hage samt några av deras mindre konkurrenter.
Lennart K Persson
Hembygdskrönika 2017. Utgiven av Madesjö-Örsjö-Kristvalla Hembygdsförening, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

A Distribution Analysis of the Central Maya Lowlands Ecoinformation Network: Its Rises, Falls, and Changes
Joel D. Gunn, Vernon L. Scarborough, William J. Folan, Christian Isendahl, Arlen F. Chase et al.
Ecology & society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Olivia Ekman, Att släcka ljungeldar
Frida Wikström
Historisk Tidskrift, Recension 2017
Recension

Den lokala migrationen på Gotland: En ögonblicksbild av Fårö 1880
Johannes Daun
Från Gutabygd 2017 : migration, Gotland - en ö i världen. (Årsskrift för den gotländska hembygdsrörelsen). Annika Melin (red.), Visby, Gotlands hembygdsförbunds förlag, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Visar 1 - 10 av 1340

Sidansvarig: Cecilia Köljing|Sidan uppdaterades: 2017-08-10
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?