Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för historiska studier

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för historiska studier
Box 200
40530 Göteborg
Leveransadress: Renströmsgatan 6
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 40530 Göteborg

Fax: 031-786 4456
Webbplats: www.historiskastudier.gu.se
Epost: historia@gu.se

Prefekt: Helene Whittaker

Om enheten

Från och med 1 januari 2009 är ämnena Antikens kultur och samhällsliv, Arkeologi och Historia samlade i en institution – Institutionen för historiska studier. Vid institutionen erbjuds även kurser i arkivvetenskap samt ett kandidatprogram om kulturarv. Det är också här du läser lärarutbildningen i historia.

Läs mer: våra ämnen

Expedition och studievägledning finns på Humanisten, Renströmsgatan 6, våningsplan 4, korridor E.

 

Senaste publikationer

Burghers, Soldiers, and Widows: Social Building Blocks at Nya Lödöse
Christina Rosén, Daniel Larsson
International Journal of Historical Archaeology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Aging well: Treherne’s ‘warrior’s beauty’ two decades later
Catherine J. Frieman, Joanna Brück, Katharina Rebay-Salisbury, Sophie Bergerbrant, Sandra Montón Subías et al.
European Journal of Archaeology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Becoming visible. Viewing women in Íslendinga saga
Audur Magnusdottir
Sturla Þórðarson. Skald, Chieftain and Lawman / edited by Jón Viðar Sigurðsson, Sverrir Jakobsson, Leiden, Brill, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Korstågens historia
Thomas Lindkvist
Maria Sjöberg (red.) En samtidig världshistoria, Lund, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

A translocal diaspora on the edge of modernity? The Jewish minority in Gothenburg in late eighteenth and early nineteenth centuries
Pia Lundqvist, Anna Brismark
Connecting Worlds and People: Early modern diasporas / edited by Dagmar Freist, Susanne Lachenicht , London, Routledge, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Early Mesolithic burials from Bohuslän, western Sweden
Karl-Göran Sjögren, Torbjörn Ahlström
J. M. Grünberg, B. Gramsch, L. Larsson, J. Orschiedt and H. Meller (eds): Mesolithic burials – Rites, symbols and social organisation of early postglacial communities. International Conference in Halle (Saale), Germany, 18th–21st September 2013, Langenweissbach, Beier & Beran, Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

När de drunknade återvänder från havet – ett nystartat projekt om död och begravning i Bohusläns kustbygder
Henrik Alexandersson
Fynd. Tidskrift för Göteborgs Stadsmuseum och Fornminnesföreningen i Göteborg, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

Kulturhistoriskt lexikon för nordisk medeltid från vikingatid till reformationstid (KLNM)
Thomas Lindkvist
Lexikon över lexikon. Utgivet av Hans Larsson Samfundet (Insikt och handling, 25), Övrigt 2017
Övrigt

Personer

Visar 1 - 50 av 118

Namn Titel Telefon E-post
Potter, Richard Redigerare richard.potter@gu.se
Nordström, Emma Doktorand, arkeologi emma.nordstrom@gu.se
Zackrisson, Daniel Doktorand, historia daniel.zackrisson@gu.se
Tolmacheva, Sophia Doktorand, historia sophia.tolmacheva@gu.se
Malmer, Mari Doktorand, antikens kultur och samhällsliv mari.malmer@gu.se
Selsvold, Irene Doktorand, antikens kultur och samhällsliv irene.selsvold@gu.se
Macane, Aija Doktorand, arkeologi aija.macane@gu.se
Gulzar, Sidra Forskare, biträdande, arkeologi sidra.gulzar@gu.se
Thorelli, Johanna Doktorand, historia johanna.thorelli@gu.se
Borenberg, Paul Doktorand, historia paul.borenberg@gu.se
Jakubec, Pavol Doktorand, historia pavol.jakubec@gu.se
Solemsli, Fredrik Doktorand, antikens kultur och samhällsliv fredrik.solemsli@gu.se
Norstein, Frida Espolin Doktorand, arkeologi frida.espolin.norstein@gu.se
Dackling, Martin Forskare, historia martin.dackling@history.gu.se
Jernkrok, Magnus Doktorand, historia magnus.jernkrok@gu.se
Nilsen, Eva Andrine Doktorand, arkeologi andrine.nilsen@gu.se
Gustavsson, Anna Doktorand, arkeologi anna.gustavsson@gu.se
Rönnlund, Robin Doktorand, antikens kultur och samhällsliv robin.ronnlund@gu.se
Rotbain, Avigail Doktorand, historia avigail.rotbain@gu.se
Boye, Sveinung Doktorand, historia sveinung.boye@gu.se
Reimann, Christina Postdoktor, historia christina.reimann@gu.se
Palm, Lennart Professor, historia lennart.palm@history.gu.se
Leijonhufvud, Charlotte Forskare, historia charlotte.leijonhufvud@gu.se
Gian Giuseppe, Simone Projektkoordinator simone.gian.giuseppe@gu.se
Hansson, Ulf R Universitetslektor, arkeologi ulf.hansson@gu.se
Stos-Gale, Zofia Anna Forskare zofia.anna.stos-gale@gu.se
Ekberg, Kristoffer Universitetslektor kristoffer.ekberg@gu.se
Nilsson Schönborg, Göte Doktorand, arkeologi gote.nilsson.schonborg@history.gu.se
Nitenberg, Annelie Doktorand, arkeologi annelie.nitenberg@gu.se
Nykvist Thorsson, Anna Doktorand, arkeologi anna.nykvist.thorsson@gu.se
Hansson, Lars Doktorand, historia lars.hansson@gu.se
Lövkvist, Linda Doktorand, arkeologi linda.lovkvist@gu.se
Johansson, Linnéa Doktorand, antikens kultur och samhällsliv
Köljing, Cecilia Kommunikatör 0701-412164 cecilia.koljing@gu.se
Blank, Malou Doktorand, Arkeologi 031-786 1867 malou.blank.backlund@gu.se
Axelsson, Tony Universitetslektor, arkeologi 031-786 1880 tony.axelsson@gu.se
Persson, Maria Postdoktor, arkeologi, Post doc Kulturarv 031-786 1880 maria.persson@archaeology.gu.se
Axelsson, Tony Forskare, arkeologi 031-786 1880 tony.axelsson@gu.se
Hallberg, Erik Forskare, historia 031-786 2827 erik.hallberg@history.gu.se
Hansen, Christine Forskare, historia 031-786 2827 christine.hansen@gu.se
Castenbrandt, Helene Forskare, historia 031-786 2883 helene.castenbrandt@history.gu.se
Ling, Johan Universitetslektor, arkeologi 031-786 2974 johan.ling@archaeology.gu.se
Wiman, Ingela Universitetslektor, antikens kultur och samhällsliv, Undervisning och handledning 031-786 3361 ingela.wiman@class.gu.se
von Scheele, Adam Institutionsadministratör 031-786 3544 adam.von.scheele@history.gu.se
Öhman, Martin Forskare, historia 031-786 3845 martin.ohman@gu.se
Nyström, Lars Universitetslektor, historia 031-786 4171 lars.nystrom@history.gu.se
Andersson, Eva Universitetsadjunkt, historia 031-786 4171 eva.andersson@history.gu.se
Lundqvist, Pia Forskare, historia 031-786 4215 pia.lundqvist@history.gu.se
Lunden, Helene Ekonomiadministratör 031-786 4385 helene.lunden@history.gu.se
Johansson, Linda Utbildnings adm, Studentadministration, Ladok 031-786 4407 linda.johansson@history.gu.se

Visar 1 - 50 av 118

Visar 1 - 10 av 1272

2017

Burghers, Soldiers, and Widows: Social Building Blocks at Nya Lödöse
Christina Rosén, Daniel Larsson
International Journal of Historical Archaeology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Aging well: Treherne’s ‘warrior’s beauty’ two decades later
Catherine J. Frieman, Joanna Brück, Katharina Rebay-Salisbury, Sophie Bergerbrant, Sandra Montón Subías et al.
European Journal of Archaeology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Becoming visible. Viewing women in Íslendinga saga
Audur Magnusdottir
Sturla Þórðarson. Skald, Chieftain and Lawman / edited by Jón Viðar Sigurðsson, Sverrir Jakobsson, Leiden, Brill, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Korstågens historia
Thomas Lindkvist
Maria Sjöberg (red.) En samtidig världshistoria, Lund, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

A translocal diaspora on the edge of modernity? The Jewish minority in Gothenburg in late eighteenth and early nineteenth centuries
Pia Lundqvist, Anna Brismark
Connecting Worlds and People: Early modern diasporas / edited by Dagmar Freist, Susanne Lachenicht , London, Routledge, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Early Mesolithic burials from Bohuslän, western Sweden
Karl-Göran Sjögren, Torbjörn Ahlström
J. M. Grünberg, B. Gramsch, L. Larsson, J. Orschiedt and H. Meller (eds): Mesolithic burials – Rites, symbols and social organisation of early postglacial communities. International Conference in Halle (Saale), Germany, 18th–21st September 2013, Langenweissbach, Beier & Beran, Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

När de drunknade återvänder från havet – ett nystartat projekt om död och begravning i Bohusläns kustbygder
Henrik Alexandersson
Fynd. Tidskrift för Göteborgs Stadsmuseum och Fornminnesföreningen i Göteborg, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

Kulturhistoriskt lexikon för nordisk medeltid från vikingatid till reformationstid (KLNM)
Thomas Lindkvist
Lexikon över lexikon. Utgivet av Hans Larsson Samfundet (Insikt och handling, 25), Övrigt 2017
Övrigt

Visar 1 - 10 av 1272

Sidansvarig: Cecilia Köljing|Sidan uppdaterades: 2017-02-21
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?