Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för historiska studier

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för historiska studier
Box 200
40530 Göteborg
Leveransadress: Renströmsgatan 6
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 40530 Göteborg

Fax: 031-786 4456
Webbplats: www.historiskastudier.gu.se
Epost: historia@gu.se

Prefekt: Helene Whittaker

Om enheten

Från och med 1 januari 2009 är ämnena Antikens kultur och samhällsliv, Arkeologi och Historia samlade i en institution – Institutionen för historiska studier. Vid institutionen erbjuds även kurser i arkivvetenskap samt ett kandidatprogram om kulturarv. Det är också här du läser lärarutbildningen i historia.

Läs mer: våra ämnen

Expedition och studievägledning finns på Humanisten, Renströmsgatan 6, våningsplan 4, korridor E.

 

Senaste publikationer

Bronze Age burials in megalithic graves in Falbygden
Malou Bäcklund Blank
New perspectives on the Bronze Age: Proceedings of the 13th Nordic Bronze Age symposium held in Gothenburg 9th to 13th June 2015, Oxford, Archoepress, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

The Sea Peoples and the Collapse of Mycenaean Palatial Rule
Helene Whittaker
"Sea Peoples" Up-To-Date. New Research on Transformations in the Eastern Mediterranean in the 13th - 11th Centuries BCE. Proceedings of the ESF-Workshop held at the Austrian Academy of Sciences Vienna 3-4 November 2014, Wien, Verlag der österreichischen Akademie der Wissenschaften, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Världscirkeln sluts
Kenneth Nyberg
Maria Sjöberg (red.), En samtidig världshistoria, Lund, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Stones with Depressions in Bronze Age Crete
Helene Whittaker
14th Nordic Bronze Age Symposium, University of Oslo, June 6 - June 10, 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Violence, Warriors, and Rock Art in Bronze Age Scandinavia.
Johan Ling, Per Cornell
Feast, famine or fighting? : multiple pathways to social complexity / Richard J. Chacon and Rubén G. Mendoza, editors., Cham, Springer International Publishing , Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Pathways to Sustainable Development or Poverty: Water Security and Wealth in the Pre-Columbian Puuc-Nohkakab Maya Lowlands
Christian Isendahl, Scott Heckbert
Tim Cunningham and Jan Driessen (eds), Crisis to Collapse: The Archaeology of Social Breakdown, Louvain-la-Neuve, Presses Universitaires de Louvain, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Tradeoffs in Precolumbian Maya Water Management Systems: Complexity, Sustainability, and Cost
Christian Isendahl, Scott Heckbert
Michelle Hegmon (ed.), The Give and Take of Sustainability: Archaeological and Anthropological Perspectives on Tradeoffs, New York, Cambridge University Press, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Personer

Visar 1 - 50 av 116

Namn Titel Telefon E-post
Potter, Richard Redigerare richard.potter@gu.se
Nordström, Emma Doktorand, arkeologi emma.nordstrom@gu.se
Zackrisson, Daniel Doktorand, historia daniel.zackrisson@gu.se
Tolmacheva, Sophia Doktorand, historia sophia.tolmacheva@gu.se
Malmer, Mari Doktorand, antikens kultur och samhällsliv mari.malmer@gu.se
Selsvold, Irene Doktorand, antikens kultur och samhällsliv irene.selsvold@gu.se
Macane, Aija Doktorand, arkeologi aija.macane@gu.se
Gulzar, Sidra Forskare, biträdande, arkeologi sidra.gulzar@gu.se
Thorelli, Johanna Doktorand, historia johanna.thorelli@gu.se
Borenberg, Paul Doktorand, historia paul.borenberg@gu.se
Jakubec, Pavol Doktorand, historia pavol.jakubec@gu.se
Solemsli, Fredrik Doktorand, antikens kultur och samhällsliv fredrik.solemsli@gu.se
Norstein, Frida Espolin Doktorand, arkeologi frida.espolin.norstein@gu.se
Dackling, Martin Forskare, historia martin.dackling@history.gu.se
Jernkrok, Magnus Doktorand, historia magnus.jernkrok@gu.se
Nilsen, Eva Andrine Doktorand, arkeologi andrine.nilsen@gu.se
Gustavsson, Anna Doktorand, arkeologi anna.gustavsson@gu.se
Rönnlund, Robin Doktorand, antikens kultur och samhällsliv robin.ronnlund@gu.se
Rotbain, Avigail Doktorand, historia avigail.rotbain@gu.se
Boye, Sveinung Doktorand, historia sveinung.boye@gu.se
Reimann, Christina Postdoktor, historia christina.reimann@gu.se
Palm, Lennart Professor, historia lennart.palm@history.gu.se
Leijonhufvud, Charlotte Forskare, historia charlotte.leijonhufvud@gu.se
Gian Giuseppe, Simone Projektkoordinator simone.gian.giuseppe@gu.se
Hansson, Ulf R Universitetslektor, arkeologi ulf.hansson@gu.se
Stos-Gale, Zofia Anna Forskare zofia.anna.stos-gale@gu.se
Ekberg, Kristoffer Universitetslektor kristoffer.ekberg@gu.se
Åshede, Linnea Projektadministratör linnea.ashede@gu.se
Nilsson Schönborg, Göte Doktorand, arkeologi gote.nilsson.schonborg@history.gu.se
Nitenberg, Annelie Doktorand, arkeologi annelie.nitenberg@gu.se
Nykvist Thorsson, Anna Doktorand, arkeologi anna.nykvist.thorsson@gu.se
Hansson, Lars Doktorand, historia lars.hansson@gu.se
Lövkvist, Linda Doktorand, arkeologi linda.lovkvist@gu.se
Johansson, Linnéa Doktorand, antikens kultur och samhällsliv
Köljing, Cecilia Kommunikatör 0701-412164 cecilia.koljing@gu.se
Blank, Malou Doktorand, Arkeologi 031-786 1867 malou.blank.backlund@gu.se
Axelsson, Tony Universitetslektor, arkeologi 031-786 1880 tony.axelsson@gu.se
Persson, Maria Postdoktor, arkeologi 031-786 1880 maria.persson@archaeology.gu.se
Axelsson, Tony Forskare, arkeologi 031-786 1880 tony.axelsson@gu.se
Hallberg, Erik Forskare, historia 031-786 2827 erik.hallberg@history.gu.se
Hansen, Christine Forskare, historia 031-786 2827 christine.hansen@gu.se
Castenbrandt, Helene Forskare, historia 031-786 2883 helene.castenbrandt@history.gu.se
Ling, Johan Universitetslektor, arkeologi 031-786 2974 johan.ling@archaeology.gu.se
von Scheele, Adam Institutionsadministratör 031-786 3544 adam.von.scheele@history.gu.se
Öhman, Martin Forskare, historia 031-786 3845 martin.ohman@gu.se
Nyström, Lars Universitetslektor, historia 031-786 4171 lars.nystrom@history.gu.se
Andersson, Eva Universitetsadjunkt, historia 031-786 4171 eva.andersson@history.gu.se
Lundqvist, Pia Forskare, historia 031-786 4215 pia.lundqvist@history.gu.se
Lunden, Helene Ekonomiadministratör 031-786 4385 helene.lunden@history.gu.se
Johansson, Linda Utbildnings adm 031-786 4407 linda.johansson@history.gu.se

Visar 1 - 50 av 116

Visar 1 - 10 av 1307

2017

Bronze Age burials in megalithic graves in Falbygden
Malou Bäcklund Blank
New perspectives on the Bronze Age: Proceedings of the 13th Nordic Bronze Age symposium held in Gothenburg 9th to 13th June 2015, Oxford, Archoepress, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

The Sea Peoples and the Collapse of Mycenaean Palatial Rule
Helene Whittaker
"Sea Peoples" Up-To-Date. New Research on Transformations in the Eastern Mediterranean in the 13th - 11th Centuries BCE. Proceedings of the ESF-Workshop held at the Austrian Academy of Sciences Vienna 3-4 November 2014, Wien, Verlag der österreichischen Akademie der Wissenschaften, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Världscirkeln sluts
Kenneth Nyberg
Maria Sjöberg (red.), En samtidig världshistoria, Lund, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Stones with Depressions in Bronze Age Crete
Helene Whittaker
14th Nordic Bronze Age Symposium, University of Oslo, June 6 - June 10, 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Violence, Warriors, and Rock Art in Bronze Age Scandinavia.
Johan Ling, Per Cornell
Feast, famine or fighting? : multiple pathways to social complexity / Richard J. Chacon and Rubén G. Mendoza, editors., Cham, Springer International Publishing , Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Pathways to Sustainable Development or Poverty: Water Security and Wealth in the Pre-Columbian Puuc-Nohkakab Maya Lowlands
Christian Isendahl, Scott Heckbert
Tim Cunningham and Jan Driessen (eds), Crisis to Collapse: The Archaeology of Social Breakdown, Louvain-la-Neuve, Presses Universitaires de Louvain, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Tradeoffs in Precolumbian Maya Water Management Systems: Complexity, Sustainability, and Cost
Christian Isendahl, Scott Heckbert
Michelle Hegmon (ed.), The Give and Take of Sustainability: Archaeological and Anthropological Perspectives on Tradeoffs, New York, Cambridge University Press, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Visar 1 - 10 av 1307

Sidansvarig: Cecilia Köljing|Sidan uppdaterades: 2017-02-21
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?