Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för historiska studier

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för historiska studier
Box 200
40530 Göteborg
Leveransadress: Renströmsgatan 6
Besöksadress: Renströmsgatan 6, 40530 Göteborg

Fax: 031-786 4456
Webbplats: www.historiskastudier.gu.se
Epost: historia@gu.se

Prefekt: Helene Whittaker

Om enheten

Från och med 1 januari 2009 är ämnena Antikens kultur och samhällsliv, Arkeologi och Historia samlade i en institution – Institutionen för historiska studier. Vid institutionen erbjuds även kurser i arkivvetenskap samt ett kandidatprogram om kulturarv. Det är också här du läser lärarutbildningen i historia.

Läs mer: våra ämnen

Expedition och studievägledning finns på Humanisten, Renströmsgatan 6, våningsplan 4, korridor E.

 

Senaste publikationer

Townscapes: Utopia and Practice in a Thematic Comparison of Nya Lödöse and Gothenburg
Mattias Öbrink, Gwilym Williams, Andrine Nilsen
International Journal of Historical Archaeology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A Distribution Analysis of the Central Maya Lowlands Ecoinformation Network: Its Rises, Falls, and Changes
Joel D. Gunn, Vernon L. Scarborough, William J. Folan, Christian Isendahl, Arlen F. Chase et al.
Ecology & society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The North from the Perspective of the Greek Mainland in the Late Bronze Age
Helene Whittaker
New Perspectives on the Bronze Age. Proceedings of the 13th Nordic Bronze Age Symposium held in Gothenburg 9th to 13th June 2015 / edited by Sophie Bergerbrant and Anna Wessman, Oxford, Archaeopress, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Pathways to Sustainable Development or Poverty: Water Security and Wealth in the Pre-Columbian Puuc-Nohkakab Maya Lowlands
Christian Isendahl, Scott Heckbert
Crisis to Collapse: The Archaeology of Social Breakdown, Louvain-la-Neuve, Presses Universitaires de Louvain, Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Jewish Life and Books under Scrutiny : Ethnography, Polemics, and Converts
Cordelia Heß, Jonathan Adams
Revealing the Secrets of the Jews / edited by Jonathan Adams and Cordelia Heß , Berlin, DeGruyter, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Jew-Hatred Sells? Anti-Jewish Print Production in the German Dialects
Cordelia Heß
Revealing the Secrets of the Jews/ edited by Jonathan Adams and Cordelia Heß , Berlin, DeGruyter, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Kommentar zu Jan Weyand, "Zum Wandel des Antisemitismus in der Debatte um die Judenemanzipation"
Cordelia Heß
EPD Dokumentation, Frankfurt am Main, Gemeinschaftswerk der Evangelischen Publizistik (GEP) gGmbH, Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Burghers, Soldiers, and Widows: Social Building Blocks at Nya Lödöse
Christina Rosén, Daniel Larsson
International Journal of Historical Archaeology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 115

Namn Titel Telefon E-post
Potter, Richard Redigerare richard.potter@gu.se
Nordström, Emma Doktorand, arkeologi emma.nordstrom@gu.se
Zackrisson, Daniel Doktorand, historia daniel.zackrisson@gu.se
Tolmacheva, Sophia Doktorand, historia sophia.tolmacheva@gu.se
Malmer, Mari Doktorand, antikens kultur och samhällsliv mari.malmer@gu.se
Selsvold, Irene Doktorand, antikens kultur och samhällsliv irene.selsvold@gu.se
Macane, Aija Doktorand, arkeologi aija.macane@gu.se
Gulzar, Sidra Forskare, biträdande, arkeologi sidra.gulzar@gu.se
Thorelli, Johanna Doktorand, historia johanna.thorelli@gu.se
Borenberg, Paul Doktorand, historia paul.borenberg@gu.se
Jakubec, Pavol Doktorand, historia pavol.jakubec@gu.se
Solemsli, Fredrik Doktorand, antikens kultur och samhällsliv fredrik.solemsli@gu.se
Norstein, Frida Espolin Doktorand, arkeologi frida.espolin.norstein@gu.se
Dackling, Martin Forskare, historia martin.dackling@history.gu.se
Jernkrok, Magnus Doktorand, historia magnus.jernkrok@gu.se
Nilsen, Eva Andrine Doktorand, arkeologi andrine.nilsen@gu.se
Gustavsson, Anna Doktorand, arkeologi anna.gustavsson@gu.se
Rönnlund, Robin Doktorand, antikens kultur och samhällsliv robin.ronnlund@gu.se
Rotbain, Avigail Doktorand, historia avigail.rotbain@gu.se
Boye, Sveinung Doktorand, historia sveinung.boye@gu.se
Reimann, Christina Postdoktor, historia christina.reimann@gu.se
Palm, Lennart Professor, historia lennart.palm@history.gu.se
Leijonhufvud, Charlotte Forskare, historia charlotte.leijonhufvud@gu.se
Gian Giuseppe, Simone Projektkoordinator simone.gian.giuseppe@gu.se
Hansson, Ulf R Universitetslektor, arkeologi ulf.hansson@gu.se
Stos-Gale, Zofia Anna Forskare zofia.anna.stos-gale@gu.se
Ekberg, Kristoffer Universitetslektor kristoffer.ekberg@gu.se
Nilsson Schönborg, Göte Doktorand, arkeologi gote.nilsson.schonborg@history.gu.se
Nitenberg, Annelie Doktorand, arkeologi annelie.nitenberg@gu.se
Nykvist Thorsson, Anna Doktorand, arkeologi anna.nykvist.thorsson@gu.se
Hansson, Lars Doktorand, historia lars.hansson@gu.se
Lövkvist, Linda Doktorand, arkeologi linda.lovkvist@gu.se
Johansson, Linnéa Doktorand, antikens kultur och samhällsliv
Köljing, Cecilia Kommunikatör 0701-412164 cecilia.koljing@gu.se
Blank, Malou Doktorand, Arkeologi 031-786 1867 malou.blank.backlund@gu.se
Axelsson, Tony Universitetslektor, arkeologi 031-786 1880 tony.axelsson@gu.se
Persson, Maria Postdoktor, arkeologi 031-786 1880 maria.persson@archaeology.gu.se
Axelsson, Tony Forskare, arkeologi 031-786 1880 tony.axelsson@gu.se
Hallberg, Erik Forskare, historia 031-786 2827 erik.hallberg@history.gu.se
Hansen, Christine Forskare, historia 031-786 2827 christine.hansen@gu.se
Castenbrandt, Helene Forskare, historia 031-786 2883 helene.castenbrandt@history.gu.se
Ling, Johan Universitetslektor, arkeologi 031-786 2974 johan.ling@archaeology.gu.se
von Scheele, Adam Institutionsadministratör 031-786 3544 adam.von.scheele@history.gu.se
Öhman, Martin Forskare, historia 031-786 3845 martin.ohman@gu.se
Nyström, Lars Universitetslektor, historia 031-786 4171 lars.nystrom@history.gu.se
Andersson, Eva Universitetsadjunkt, historia 031-786 4171 eva.andersson@history.gu.se
Lundqvist, Pia Forskare, historia 031-786 4215 pia.lundqvist@history.gu.se
Lunden, Helene Ekonomiadministratör 031-786 4385 helene.lunden@history.gu.se
Johansson, Linda Utbildnings adm 031-786 4407 linda.johansson@history.gu.se
Högström Berntson, Jenny Forskningsadministratör 031-786 4409 jenny.hogstrom@gu.se

Visar 1 - 50 av 115

Visar 1 - 10 av 1288

2017

Townscapes: Utopia and Practice in a Thematic Comparison of Nya Lödöse and Gothenburg
Mattias Öbrink, Gwilym Williams, Andrine Nilsen
International Journal of Historical Archaeology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A Distribution Analysis of the Central Maya Lowlands Ecoinformation Network: Its Rises, Falls, and Changes
Joel D. Gunn, Vernon L. Scarborough, William J. Folan, Christian Isendahl, Arlen F. Chase et al.
Ecology & society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The North from the Perspective of the Greek Mainland in the Late Bronze Age
Helene Whittaker
New Perspectives on the Bronze Age. Proceedings of the 13th Nordic Bronze Age Symposium held in Gothenburg 9th to 13th June 2015 / edited by Sophie Bergerbrant and Anna Wessman, Oxford, Archaeopress, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Pathways to Sustainable Development or Poverty: Water Security and Wealth in the Pre-Columbian Puuc-Nohkakab Maya Lowlands
Christian Isendahl, Scott Heckbert
Crisis to Collapse: The Archaeology of Social Breakdown, Louvain-la-Neuve, Presses Universitaires de Louvain, Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Jewish Life and Books under Scrutiny : Ethnography, Polemics, and Converts
Cordelia Heß, Jonathan Adams
Revealing the Secrets of the Jews / edited by Jonathan Adams and Cordelia Heß , Berlin, DeGruyter, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Jew-Hatred Sells? Anti-Jewish Print Production in the German Dialects
Cordelia Heß
Revealing the Secrets of the Jews/ edited by Jonathan Adams and Cordelia Heß , Berlin, DeGruyter, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Kommentar zu Jan Weyand, "Zum Wandel des Antisemitismus in der Debatte um die Judenemanzipation"
Cordelia Heß
EPD Dokumentation, Frankfurt am Main, Gemeinschaftswerk der Evangelischen Publizistik (GEP) gGmbH, Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Burghers, Soldiers, and Widows: Social Building Blocks at Nya Lödöse
Christina Rosén, Daniel Larsson
International Journal of Historical Archaeology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 1288

Sidansvarig: Cecilia Köljing|Sidan uppdaterades: 2017-02-21
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?