Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för historiska studier

vid Humanistiska fakulteten

Institutionen för historiska studier
Box 200
405 30 Göteborg
Leveransadress: Eklandagatan 86, 412 61 Göteborg
Besöksadress: Eklandagatan 86, 412 61 Göteborg

Fax: 031-786 4456
Webbplats: www.historiskastudier.gu.se
Epost: historia@gu.se

Prefekt: Helene Whittaker

Om enheten

Från och med 1 januari 2009 är ämnena Antikens kultur och samhällsliv, Arkeologi och Historia samlade i en institution – Institutionen för historiska studier. Vid institutionen erbjuds även kurser i arkivvetenskap samt ett kandidatprogram om kulturarv. Det är också här du läser lärarutbildningen i historia.

Läs mer: våra ämnen

Institutionen finns fr.o.m. 15 aug 2017 i tillfälliga lokaler på Eklandagatan 86. Detta medan Humanisten byggs om. Våren 2020 flyttar institutionen tillbaks till nya Humanisten.

 

Senaste publikationer

Swedish burgher's dress in the seventeenth century
Eva I. Andersson
Costume - Journal of the Costume Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Den lokala migrationen på Gotland: En ögonblicksbild av Fårö 1880
Johannes Daun
Från Gutabygd 2017 : migration, Gotland - en ö i världen. (Årsskrift för den gotländska hembygdsrörelsen). Annika Melin (red.), Visby, Gotlands hembygdsförbunds förlag, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Inledning
Martin Dackling, Poul Duedahl, Bo Poulsen
Reformer og ressourcer / Reforms and Resources : Rapporter til det 29. Nordiske Historikermøde / Proceedings of the 29th Congress of Nordic Historians, Aalborg Universitetsforlag, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Ordens kraft. Politiska eder i Sverige 1520-1718
Sari Nauman
Lund, Nordic Academic Press, Bok 2017
Bok

Pathways to Sustainable Development or Poverty: Water Security and Wealth in the Pre-Columbian Puuc-Nohkakab Maya Lowlands
Christian Isendahl, Scott Heckbert
Crisis to Collapse: The Archaeology of Social Breakdown. Tim Cunningham and Jan Driessen (eds.), Presses universitaires de Louvain, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Identifying commoners in the Bronze Age: burials outside barrows
Sophie Bergerbrant, Kristian Kristiansen, Morten E. Allentoft, Karin M. Frei, T. Douglas Price et al.
New Perspectives on the Bronze Age: Proceedings from the 13th Nordic Bronze Age Symposium, held in Gothenburg 9th June to 13th June 2015, Oxford, Archaeopress, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

La Crisis de Octubre detrás de la narrativa dominante
Håkan Karlsson
Madrid, JAS Arqueología S.L.U., Bok 2017
Bok

Maritime warfare in Scandinavian rock art.
Johan Ling, Andreas Toreld
Warfare in Bronze Age society, C. Horn and K. Kristiansen (eds). , Cambridge, Cambridge University Press, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Personer

Visar 1 - 50 av 120

Namn Titel Telefon E-post
Ahlberger, Christer Professor, historia 031-786 4504 christer.ahlberger@history.gu.se
Al Khabour, Anas Forskare anas.al.khabour.2@gu.se
Alexandersson, Henrik Doktorand, arkeologi 031-786 5988 henrik.alexandersson@archaeology.gu.se
Andersson, Ann-Sofie Doktorand, historia 031-786 6764 ann-sofie.andersson@gu.se
Andersson, Eva Universitetsadjunkt, historia 031-786 4171 eva.andersson@history.gu.se
Andreeff, Alexander Doktorand, arkeologi 031-786 4610 alexander.andreeff@archaeology.gu.se
Aslaksen, Ole Christian Forskare, arkeologi 031-786 4459 ole.christian.aslaksen@gu.se
Axelsson, Tony Universitetslektor, arkeologi 031-786 1880 tony.axelsson@gu.se
Axelsson, Tony Forskare, arkeologi 031-786 1880 tony.axelsson@gu.se
Bergerbrant, Sophie Forskare, arkeologi 031-786 4501 sophie.bergerbrant@gu.se
Bertilsson, Catarina Forskare, biträdande, arkeologi 031-786 6767 catarina.bertilsson@archaeology.gu.se
Blank, Malou Doktorand, Arkeologi 031-786 1867 malou.blank.backlund@gu.se
Borenberg, Paul Doktorand, historia paul.borenberg@gu.se
Boye, Sveinung Doktorand, historia sveinung.boye@gu.se
Castenbrandt, Helene Forskare, historia 031-786 2883 helene.castenbrandt@history.gu.se
Cavallin Aijmer, Maria Utbildningssamordnare, historia 031-786 5132 maria.cavallin@history.gu.se
Christensen, Jan Universitetslektor, historia 031-786 4518 jan.christensen@history.gu.se
Cornell, Per Professor, arkeologi 031-786 5987 per.cornell@archaeology.gu.se
Dackling, Martin Forskare, historia martin.dackling@history.gu.se
Fischer, Peter Seniorprofessor, arkeologi peter@fischerarchaeology.se
Fälth, Jennie Ekonom 031-786 4983 jennie.falth@gu.se
Gian Giuseppe, Simone Projektkoordinator simone.gian.giuseppe@gu.se
Gulzar, Sidra Forskare, biträdande, arkeologi sidra.gulzar@gu.se
Gustafson, Pirjo Administrativ chef, inst 031-786 5346 pirjo.gustafson@gu.se
Gustafsson, Anders Universitetslektor, arkeologi 031-786 4905 anders.gustafsson@archaeology.gu.se
Gustavsson, Anna Doktorand, arkeologi anna.gustavsson@gu.se
Hallberg, Erik Forskare, historia 031-786 2827 erik.hallberg@history.gu.se
Hansen, Christine Forskare, historia 031-786 2827 christine.hansen@gu.se
Hansson, Lars Doktorand, historia lars.hansson@gu.se
Hansson, Ulf R. Universitetslektor, arkeologi ulf.hansson@gu.se
Harmel, Mirko Doktorand mirko.harmel.2@gu.se
Hermanson, Lars Professor, historia 031-786 4512 lars.hermanson@history.gu.se
Hess, Cordelia Universitetslektor, Proprefekt 031-786 5084 cordelia.hess@gu.se
Hjertman, Martina Doktorand, arkeologi 031-786 6764 martina.hjertman@gu.se
Hjørungdal, Tove Professor, arkeologi 031-786 5266 tove.hjorungdal@archaeology.gu.se
Holmberg, Carl Universitetslektor, historia 031-786 4513 carl.holmberg@history.gu.se
Horn, Christian Universitetslektor christian.horn@gu.se
Högström Berntson, Jenny Forskningsadministratör 031-786 4409 jenny.hogstrom@gu.se
Isendahl, Christian Universitetslektor, arkeologi 031-786 4656 christian.isendahl@gu.se
Jakubec, Pavol Doktorand, historia pavol.jakubec@gu.se
Janson, Henrik Universitetslektor, Proprefekt 031-786 5287 henrik.janson@history.gu.se
Jernkrok, Magnus Doktorand, historia magnus.jernkrok@gu.se
Jezierski, Wojtek Forskare, historia 031-786 6774 wojtek.jezierski@gu.se
Johansson, Linda Utbildnings adm 031-786 4407 linda.johansson@history.gu.se
Johansson, Linnéa Doktorand, antikens kultur och samhällsliv
Karlsson, Håkan Professor, arkeologi 031-786 5256 hakan.karlsson@archaeology.gu.se
Karlsson, Johnny Administratör 031-786 5516 johnny.karlsson@history.gu.se
Karlsson, Linus Forskare, historia 031-786 5132 linus.karlsson@history.gu.se
Kristiansen, Kristian Seniorprofessor, arkeologi 031-786 4613 kristian.kristiansen@archaeology.gu.se
Köljing, Cecilia Kommunikatör 0701-412164 cecilia.koljing@gu.se

Visar 1 - 50 av 120

Visar 1 - 10 av 1335

2017

Swedish burgher's dress in the seventeenth century
Eva I. Andersson
Costume - Journal of the Costume Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Den lokala migrationen på Gotland: En ögonblicksbild av Fårö 1880
Johannes Daun
Från Gutabygd 2017 : migration, Gotland - en ö i världen. (Årsskrift för den gotländska hembygdsrörelsen). Annika Melin (red.), Visby, Gotlands hembygdsförbunds förlag, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Inledning
Martin Dackling, Poul Duedahl, Bo Poulsen
Reformer og ressourcer / Reforms and Resources : Rapporter til det 29. Nordiske Historikermøde / Proceedings of the 29th Congress of Nordic Historians, Aalborg Universitetsforlag, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Ordens kraft. Politiska eder i Sverige 1520-1718
Sari Nauman
Lund, Nordic Academic Press, Bok 2017
Bok

Pathways to Sustainable Development or Poverty: Water Security and Wealth in the Pre-Columbian Puuc-Nohkakab Maya Lowlands
Christian Isendahl, Scott Heckbert
Crisis to Collapse: The Archaeology of Social Breakdown. Tim Cunningham and Jan Driessen (eds.), Presses universitaires de Louvain, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Identifying commoners in the Bronze Age: burials outside barrows
Sophie Bergerbrant, Kristian Kristiansen, Morten E. Allentoft, Karin M. Frei, T. Douglas Price et al.
New Perspectives on the Bronze Age: Proceedings from the 13th Nordic Bronze Age Symposium, held in Gothenburg 9th June to 13th June 2015, Oxford, Archaeopress, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

La Crisis de Octubre detrás de la narrativa dominante
Håkan Karlsson
Madrid, JAS Arqueología S.L.U., Bok 2017
Bok

Maritime warfare in Scandinavian rock art.
Johan Ling, Andreas Toreld
Warfare in Bronze Age society, C. Horn and K. Kristiansen (eds). , Cambridge, Cambridge University Press, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Visar 1 - 10 av 1335

Sidansvarig: Cecilia Köljing|Sidan uppdaterades: 2017-08-10
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?